"Legion" to złożona wizja polskiego państwa podziemnego, którego częścią była Brygada Świętokrzyska. To szczególna pozycja na liście dzieł Elżbiety Cherezińskiej.
- Większości czytelników kojarzę się powieściami średniowiecznymi, ale ja jednak zaczynałam od książek wojennych, takich jak "Byłam sekretarką Rumkowskiego. Dzienniki Etki Daum" czy literacka biografia Szewacha Weissa "Z jednej strony, z drugiej strony". To z wojny przede wszystkim wyrosłam. "Legion" powstał z fascynacji opowieściami drugowojennymi i świadomości, że ta o Brygadzie przepadła, obciążona czarną legendą - mówiła w "Strefie literatury" pisarka.
Okładka książki "Legion" E. Cherezińskiej
Kim byli ludzie, którzy weszli w skład brygady, jak bardzo złożone były ich losy? Ile organizacji składało się na polskie podziemie i jak Polacy widzieli przyszłość państwa? - Wizji i organizacji było wiele, a Polska podziemna wcale nie była jednolita - tłumaczyła autorka. - Łatwo nam mówić o tych wydarzeniach z perspektywy dekad, ale dla tamtych ludzi nie wszystko było tak oczywiste jak dla nas dzisiaj. Powstrzymujmy się od ocen, zamiast tego obserwujmy, jak historia przebiegała.
Elżbieta Cherezińska opowiadała też w audycji o swojej fascynacji średniowieczem, o swoim warsztacie pracy, o literackich sposobach na prezentację historii oraz jej meandrach i płynących stąd inspiracji.
Powieści "Legion" w interpretacji Andrzeja Mastalerza słuchać można na naszej antenie w cyklu "Książka do słuchania".
***
Tytuł: Strefa literatury
Przygotowała: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek
Gość: Elżbieta Cherezińska (pisarka, autorka powieści "Legion")
Data emisji: 10.03.2019
Godzina emisji: 20.00
at/pg