- Znajdujemy temat, ciekawą historię do opowiedzenia, ale to jest tylko pierwszy krok na długiej drodze, która kończy się filmem na ekranie telewizora lub kina. Tak samo, jak temat, ważny jest też twórca i to, by temat pokochał twórcę, a także, by twórca pokochał temat - podkreślił Grzegorz Pacek.
Młodzi dla Historii. Projekt, który wyrósł przy Festiwalu NNW
W ocenie gościa Polskiego Radia, "historia jest narracją i każdy temat potrzebuje swojej narracji". - Kolejnym krokiem po znalezieniu tematu - myśli "tak, to jest to, o czym chcę zrobić film, który ludzie zobaczą na ekranie" - jest pytanie o sposób narracji: czy to będzie film sensacyjny, czy historia miłosna... W jakiej poetyce będzie opowiadana historia - wyjaśniał Grzegorz Pacek.
Projekt poświęcony Grudzińskiemu
Filmowiec mówił też o projekcie filmowym poświęconym Gustawowi Herlingowi Grudzińskiemu włoskiej dokumentalistki Eleny de Vardy. - Studiowała w latach 80. w Polsce, zakochała się w naszym kraju i ciągle wraca do tematów około polskich. Robiła film o żołnierzach Andersa, robiła film o Monte Cassino. Teraz postanowiła zrobić film o Gustawie Herlingu Grudzińskim - mówił gość Polskiego Radia 24.
>>> [CZYTAJ TAKŻE] Festiwal "Neapol Herlinga". Włosi czytają Grudzińskiego
- To będzie film o tęsknocie Grudzińskiego za Polską i o jego miłości do swojej drugiej żony - Marty Croce. Poprzez tęsknotę za ojczyzną, miłość do żony i do Neapolu, Elena de Varda chce zrobić opowieść o Gustawie Herlingu Grudzińskim - podkreślił Grzegorz Pacek.
Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.
***
Audycja: "Towarzystwo niepokornych"
Prowadzący: Paweł Nowacki, Arkadiusz Gołębiewski
Gość: Grzegorz Pacek (reżyser dokumentalista)
Data emisji: 28.10.19
Godzina emisji: 22.06
mbl