Wydawnictwa składają się z płyt CD oprawionych w specjalną, okolicznościową szatę graficzną. Patronat nad albumami objęła Rada Mediów Narodowych.
Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska podkreśla, że materiały ze względu na unikatowy charakter archiwalnych nagrań, spełniają funkcję edukacyjną i stanowią edytorski i fonograficzny wyraz narodowej pamięci. - Te albumy wydane przez Polskie Radio są dowodem działalności i spełnianiem przez Polskie Radio, nadawcę publicznego, tej misji publicznej. To hołd złożony wszystkim ofiarom katastrofy smoleńskiej, które zginęły 10 kwietnia 2010 roku - mówiła Agnieszka Kamińska, Prezes Zarządu Polskiego Radia i Redaktor Naczelna Polskiego Radia.
Album "Prezydent RP Lech Kaczyński - Świadectwo"
Witold Kołodziejski o albumach Polskiego Radia: świadectwo czasu narodowej tragedii
To pełne fonograficzne kompendium wiedzy na temat prezydentury Lecha Kaczyńskiego. Na pięciu płytach zamieszczone są archiwalne wypowiedzi prezydenta z całego okresu jego urzędowania. - W archiwach Polskiego Radia znajdują się jedynie fragmenty zapisów dźwiękowych, ale są one jednak na tyle cenne, że uznaliśmy, że należy je własnie w taki sposób utrwalić, ale też umożliwić naszym słuchaczom, wszystkim, którzy pragną słuchać tego głosu i tego przesłania śp. Lecha Kaczyńskiego poprzez wydanie tych płyt - tłumaczyła Agnieszka Kamińska.
- Są tam przemówienia, takie jak to z Westerplatte wygłoszone 1 września 2009 roku, czy słynne przemówienie z wiecu w Gruzji - wskazywała Agnieszka Kamińska. Dodała, że na płycie zamieszono również wywiady ze świętej pamięci Lechem Kaczyńskim prowadzone przez Krzysztofa Czabańskiego, a także rozmowy z małżonką prezydenta Kaczyńskiego, panią Marią Kaczyńską. - Opowiada ona o domu, o kwiatach, o miłości do muzyki. To są przepiękne dźwięki i przepiękne wspomnienia - podkreślała prezes Polskiego Radia.
Album "Smoleńsk - ostatnia misja. Pamięci Ofiar katastrofy smoleńskiej w 2010 roku"
Polskie Radio w hołdzie Ofiarom katastrofy smoleńskiej. Sprawdź program
Wydawnictwo składa się z dwóch płyt. W warstwie słownej wydawnictwa znajdują się archiwalne nagrania zarejestrowane w czasie uroczystości żałobnych, które odbyły się po 10 kwietnia 2010 roku. Wśród nich znalazło się m.in. przemówienie Macieja Łopińskiego, szefa Gabinetu Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.
Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk mówił, że albumy Polskiego Radia poświęcone ofiarom katastrofy smoleńskiej są wyjątkowym świadectwem tamtej tragedii. - Myślę, że jest to pomnik wzniesiony przez Polskie Radio tym wszystkim, którzy zginęli wtedy, a którzy lecieli do Katynia, by w imieniu wszystkich Polaków, oddać hołd oficerom Wojska Polskiego zamordowanym przez NKWD w 1940 roku - mówił Jak Józef Kasprzyk.
Na drugiej płycie znalazł się zapis nadzwyczajnego koncertu symfonicznego w hołdzie ofiarom katastrofy, który odbył się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia imienia Witolda Lutosławskiego 18 kwietnia 2010 roku. Obok Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie wzięła w nim udział Sinfonia Varsovia. - W każdym pulpicie siedzieli muzycy z jednej strony Sinfonii Varsovia i z drugiej orkiestry radiowej. (...) Były to dla wszystkich tragiczne dni, dla Polski i dla wszystkich obywateli, ale też dla artystów, dla muzyków. Dlatego było tak bardzo istotne, by być wtedy razem. Nie można powiedzieć, że to był zwyczajny koncert. To było naprawdę wielkie misterium emocjonalne z absolutnym skupieniem. Było to wszystko wstrząsające - wspominał Janusz Marynowski, dyrektor Sinfonii Varsovia.
Podczas koncertu zabrzmiały dwa fundamentalne dla polskiej muzyki utwory związane z martyrologią katyńską: "Epitafium katyńskie na orkiestrę" Andrzeja Panufnika oraz Trzecia symfonia "Symfonia pieśni żałosnych" Henryka Mikołaja Góreckiego.
Koncert ten zostanie powtórzony na wszystkich antenach Polskiego Radia w Wielki Piątek, 10 kwietnia, o godzinie 16.00.
.
***
Płyty do nabycia w sklepie Polskiego Radia: