Nie żyje Jiří Menzel. "Był kwintesencją czeskiego kina"

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2020 10:42
- "Pociągi pod specjalnym nadzorem", "Skowronki na uwięzi", "Obsługiwałem angielskiego króla". Nawet jeśli nie wiedzieliśmy, że to wyreżyserował Jiří Menzel, to są takie filmy, które kojarzą się automatycznie z hasłem „kino czeskie” – podkreślał w Dwójce Łukasz Maciejewski, wspominając zmarłego reżysera.
Jiri Menzel
Jiri MenzelFoto: PAP/CTK/Gela Frantisek

Posłuchaj
12:52 PR2_MPLS 2020_09_07-09-11-28.mp3 O twórczości Jiříego Menzla mówią krytycy filmowi: Łukasz Maciejewski i Michał Oleszczyk. (Poranek Dwójki)

08:47 [ PR2]PR2 (mp3) 7 wrzesień 2020 16_11_52.mp3 Rozmowa Aldony Łaniewskiej-Wołłk z reżyserem Jiřím Menzlem z 2016 roku (Wybieram Dwójkę)

  

- Jego nazwisko wiąże się z Nową Falą. Ale jego filmy to nie tylko kwintesencja tego nurtu. To kwintesencja czeskiego kina w ogóle - mówił Łukasz Maciejewski. Jak przypomniał, filmowe narracje Jiříego Menzla wyróżnia to, co jest również charakterystyczne dla czeskiej literatury: zestawienie pogody życia z tragedią.

O tym szczególnym połączeniu stylów, idyllicznego i tragicznego, mówił również w Dwójce Michał Oleszczyk. - W tych filmach zawsze była jakaś  kropka idylli, arkadii nawet. A pod tym wszystkim: śmiertelność, wojna, totalitaryzm. 

Poza tym, tłumaczył krytyk, jest w tych filmowych opowieściach "bardzo szczególny czeski humor, liryzm połączony z wyczuciem absurdu, z realizmem obserwacji".  

- To, co zrobili koryfeusze Nowej Fali, wśród których był Jiří Menzel, to że pojawiły się nagrody, Oscary, zaproszenia na festiwale, to był zbiorowy głos. Menzel był jego częścią, ale z drugiej strony był postacią odrębną, trzymał się na dystans. Myślę, że dla niego Oscar, który pojawił się na samym początku jego kariery, chyba nie miał takiego znaczenia – dopowiadał Łukasz Maciejewski.

***

Jiří Menzel wyreżyserował około dwudziestu filmów, w wielu pojawiał się jako aktor. Oscara za najlepszy film nieangielskojęzyczny otrzymał w 1967 roku za "Pociągi pod specjalnym nadzorem" według prozy Bohumila Hrabala.

Do książek Hrabala Menzel wracał jeszcze kilkakrotnie, realizując np. "Postrzyżyny", "Obsługiwałem angielskiego króla" lub "Skowronki na uwięzi", film zrealizowany w 1969 roku, jego premiera miała miejsce dopiero po upadku komunizmu, w 1990 roku. Dzieło zostało uhonorowane na festiwalu w Berlinie "Złotym Niedźwiedziem".

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Paweł Siwek

Data emisji: 7.09.2020

Godzina emisji: 9.10

Zobacz więcej na temat: Dwójka Paweł Siwek
Czytaj także

Łukasz Borowicz: ten Czeriepnin to fenomenalna partytura

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 12:44
- Najważniejsze jest dla mnie, żeby muzyka, którą się przedstawia i sposób, w jaki się ją przedstawia, miały sens - mówił w "Poranku Dwójki" maestro Łukasz Borowicz, który kolejny raz został doceniony przez francuski magazyn muzyczny "Diapason".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Tony Halik. Urodzony dla przygody". Niezwykły portret podróżnika

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2020 08:00
W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o najnowszym dokumencie Marcina Borchardta "Tony Halik. Urodzony dla przygody". To film zbudowany w całości z materiałów archiwalnych - w większości obrazów nakręconych przez samego Halika.
rozwiń zwiń