W tym roku z uwagi na ograniczoną liczbę osób, które mogą wziąć udział w festiwalu, ale wszystkie wydarzenia można oglądać online. Festiwalowi towarzyszą liczne warsztaty muzyczne i taneczne oraz koncerty, np. konkurs Stara Tradycja czy Małe Mazurki.
- Uczymy się tkania, jak zbudowana jest tkanina - mówiła Kaja Prusinowska, prowadząca Małe Mazurki, czyli odsłon festiwalu dla jego najmłodszych uczestników. Inspiracją warsztatów była m.in. bajka o hinduskim tkaczu, tkaliśmy drzewa z wełny. Wszyscy sami stworzyli sobie krosna.
- W tym roku przewodni temat Małych Mazurków to "Poplątane, odplątane i uplecione". Zwracamy uwagę na rękodzieło, rzeczy, które można wykonać samodzielnie, ręcznie. Uważam, że dzieciom byłoby to dzisiaj bardzo potrzebne - mówiła Kaja Prusinowska. W trakcie warsztatów tkackich dzieci bawiły się sznurkowymi figurkami, znanymi na całym świecie, np. takimi jak kocia kołyska, które świetnie działają na wyobraźnię dzieci.
Pomiędzy. Pieśni z Roztocza. Wystąpiły: Janina Pydo, Janina Chmiel, Zespół Śpiewaczy: Ewa Grochowska, Agnieszka Szokaluk-Gorczyca, Ewelina Prokopiuk, Anna Szcześniak, Agata Turczyn.
Organizatorzy festiwalu postawili w tym roku mocny akcent na wątkach tanecznych, np. coroczną Starą Tradycję ogłosili jako konkurs dla kapel grających do tańca. - Do koncertu głównego wybraliśmy pięć kapel. Koncert w założeniu miał mieć charakter taneczny, dawać dużo przestrzeni dla tych, którzy wiedzą, jak się do tej muzyki ruszać. Dodatkową motywacją dla kapel miało być pokazanie umiejętności prowadzenia do tańca - mówił Janusz Prusinowski.
Zdobywcy nagrody głównej w konkursie Stara Tradycja to: Kapela Iskierczanie, Kapela Jeremiego Kowalskiego z Łowicza, Kapela Metysława, Kapela Ozimkowicza, Kapela Światowce.
3 października, w ostatni dzień festiwalu, można odwiedzić m.in. Targowisko Instrumentów czy tradycyjną Noc Tańca.
***
Przygotowała: Mariana Kril
Data emisji: 3.10.2020
Godzina misji: 8.10
Wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".
at