Nowy dyrektor Teatru Ateneum: chcemy rozmawiać z widzem

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2021 11:35
- Program, który będziemy tu realizować formułuję jako: teatr autora i aktora, czyli teatr, który jest oparty na świetnym tekście, a dzięki wspaniałym aktorom na scenie dostaje ciała i duszy - mówił w Dwójce Artur Tyszkiewicz, który od 1 września kieruje Teatrem Ateneum im. Jaracza w Warszawie.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Fer Gregory

Dyrektor, reżyser teatralny, dubbingowy oraz słuchowisk radiowych opowiadał o swoich planach repertuarowych, zaproszonych do współpracy artystach oraz funkcjonowaniu teatru w czasie pandemii.


Posłuchaj
13:32 Poranek Dwójki 6 wrzesień 2021 09_30_02.mp3 Artur Tyszkiewicz, nowy dyrektor Teatru Ateneum o planach repertuarowych (Poranek Dwójki) 

Wyraźną zmianą i trudnością w stosunku do sytuacji teatrów przed pandemią, jest mocno uszczuplony budżet placówek. W Ateneum większość spektakli finansowały wpływy z biletów, a tych przez kilka miesięcy nie było. Co więcej, restrykcje dotyczące frekwencji na widowni nadal ograniczają dochody teatru, o czym wspominał Artur Tyszkiewicz.

Aleksander Bardini 1200 nac.jpg
Aleksander Bardini w radiowych archiwach. "Powtarzałem ojcu, że będę dyrygentem"

Nowy sezon teatralny inauguracja w połowie września  nawiąże do minionego, który nie miał szansy wystarczająco wybrzmieć. - Mam nadzieję spotkać się wreszcie z widzami dzięki "Ławie przysięgłych" - mówił Artur Tyszkiewicz. - To jest tekst, który premierę miał mieć w zeszłym sezonie. Pandemia pokrzyżowała plany i premiera była tylko online - tłumaczył. - Jest to duże święto dla teatru i, mam nadzieję, symboliczny obraz teatru, który wraca do swoich widzów.

Czytaj także:

Jednym z bardzo poważnych wyzwań dla nowego dyrektora będzie remont generalny budynku przy ul. Jaracza. Z tego powodu reżyser zrezygnował w tym sezonie z pracy stricte artystycznej. - Jest to ogromna inwestycja. Od lutego powoli przygotowywałem się do niej i wdrażałem - podkreślił nasz gość. 

Oprócz planów budowlanych, także te repertuarowe przygotowywał przez ostatnie miesiące nowo mianowany dyrektor placówki związany  przypomnijmy  z Ateneum jako reżyser. - Nie jestem rewolucjonistą, zresztą nie uważam, żeby Teatr Ateneum rewolucji potrzebował - zaznaczył Artur Tyszkiewicz. - To będzie mądra kontynuacja.

Jeszcze w tym roku na deskach teatru staną obok siebie Marian Opania i Anna Seniuk w spektaklu na podstawie tekstu Rafała Wojasińskiego "Długie życie".

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Artur Tyszkiewicz (dyrektor Teatru Ateneum, reżyser teatralny)

Data emisji: 6.09.2021

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Grzegorz Bral: wracam na deski teatru bez pośpiechu

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 20:00
- Nie mogę powiedzieć, że to był zły rok. To był czas refleksji. Nie mogliśmy grać, straciliśmy wiele wyjazdów zagranicznych, ale dzięki temu nastąpiło zatrzymanie i pojawiły się pewne pytania. Mam wrażenie, że nie zmarnowałem tego roku - mówił Grzegorz Bral, reżyser teatralny, twórca Teatru Pieśń Kozła i Brave Festival.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ewa Błaszczyk: to miejsce podnosi wymowę spektaklu o kilka pięter

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 17:40
- Ten tekst w ogóle jest dla mnie szczególny, bo jest ważny. A że tak się złożyło, że prapremiera jest w Muzeum Powstania Warszawskiego, to tylko z korzyścią dla nas wszystkich - i twórców, i widzów spektaklu. Dlatego że to od razu idzie parę pięter do góry - mówiła w Dwójce Ewa Błaszczyk, reżyserka i wykonawczyni monodramu "Nazywam się Tamara Biakow i jestem legendą".
rozwiń zwiń