Kompas Młodej Sztuki otwiera wiele różnych drzwi

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2021 10:00
- Moje prace to połączenie dwóch światów, języków uprawianych w sztuce już od jakiegoś czasu. Chodzi o malarstwo romantyczne, a u mnie to duże przestrzenie, natura i powietrze łączone z abstrakcją geometryczną, polami koloru. One są synonimem obecności człowieka w tej naturze - tak o swej twórczości mówił Łukasz Patelczyk, laureat rankingu Kompas Młodej Sztuki.
Kompas Młodej Sztuki - ranking tworzony jest przez czołowe publiczne i prywatne galerie sztuki współczesnej
Kompas Młodej Sztuki - ranking tworzony jest przez czołowe publiczne i prywatne galerie sztuki współczesnejFoto: mat. promocyjne
  • Uczestnicy rankingu Kompas Młodej Sztuki mają maksymalnie 35 lat, na swoim koncie duże osiągnięcia i szanse na odniesienie znaczącego sukcesu w przyszłości
  • W tegorocznej edycji wzięło udział 70 galerii publicznych i prywatnych
  • Artyści docenieni w Kompasie Młodej Sztuki potem odnajdują się w Kompasie Sztuki, gdzie nie ma ograniczeń wiekowych

Spotkaliśmy się ze współinicjatorką i autorką Kompasu Młodej Sztuki i Kompasu Sztuki, autorką książek o sztuce i wykładowczynią na ASP w Warszawie - Kamą Zboralską, a także z ubiegłorocznym i tegorocznym laureatem Łukaszem Patelczykiem.

Jego prace zostały docenione na konkursach: Artystyczna Podróż Hestii (nagroda specjalna), stypendium w Walencji w 2011 roku, nagroda prasowa magazynu "Notes na 6 Tygodni" w Konkursie 42. Biennale Malarstwa "Bielska Jesień" w 2015 roku. W kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz w innych kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą można zobaczyć jego prace.

Łukasz Patelczyk (rocznik '86) urodził się w Wejherowie. W 2012 roku obronił dyplom na Wydziale Malarstwa Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Teresy Miszkin oraz nowych mediów prof. Witosława Czerwonki.


Posłuchaj
14:02 2021_12_10 09_32_52_PR2_Poranek_Dwojki.mp3 Kama Zboralska i Łukasz Patelczyk o rankingach Kompasu Młodej Sztuki i Kompasu Sztuki (Poranek Dwójki)

 

Jak przyznał, to z pewnością ostatni raz, kiedy bierze udział w rankingu. - Kończę 35 lat, w przyszłym roku już się do niego nie zakwalifikuję - mówił ze śmiechem. - Zeszłoroczny ranking wygrałem ex aequo z Agatą Kus, miał on inny charakter, nie było wernisażu, na którym mogliśmy się spotkać. W tym roku wystawa się odbyła, dzięki temu wyróżnieniu wyjechałem do Nowego Jorku, udało się to połączyć z moim wernisażem na Manhattanie. Po tych nagrodach zwróciło na mnie uwagę wielu ludzi zajmujących się sztuką - zaznaczył.

Kama Zboralska powiedziała, że w tegorocznej edycji wzięło udział 70 galerii publicznych i prywatnych. - Są to takie galerie jak Bunkier Sztuki, BWA w Zielonej Górze, każda z nich może wskazać 5 nazwisk. To jest zderzenie dwóch światów – prywatnego i publicznego – zależało mi na tego rodzaju zestawieniu - podkreśliła.

Dodała, że często artyści docenieni w Kompasie Młodej Sztuki potem odnajdują się w Kompasie Sztuki. - Tu już nie mamy ograniczeń wiekowych, szczerze życzę Łukaszowi, aby tam trafił - powiedziała.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Goście: Kama Zboralska (współinicjatorka i autorka Kompasu Młodej Sztuki i Kompasu Sztuki, autorka książek o sztuce i wykładowczyni na ASP w Warszawie), Łukasz Patelczyk (ubiegłoroczny i tegoroczny laureat Kompasu Młodej Sztuki)

Data emisji: 10.12.2021

Godzina emisji: 9.30

mo

Czytaj także

Artur Grottger. Romantyk pędzla

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2023 05:35
Powstanie styczniowe oglądamy przez pryzmat jego wyobraźni. Ekspresyjne, pełne symboliki wizje artysty stały się obrazem tragedii narodu polskiego. Jego dzieła są dla sztuk plastycznych tym, czym dla literatury twórczość Mickiewicza i Słowackiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzeum Narodowe w Warszawie. Stanisław Wyspiański powraca

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 13:00
Galeria, w której prezentowane są XIX-wieczne obrazy i rzeźby, zyskała właśnie nową aranżację i to przy tej okazji na ściany Muzeum Narodowego powróciły pastele Stanisława Wyspiańskiego. 
rozwiń zwiń