Głos przodków w filmie "Pryweli nas siudy pieśni Waszych bat'kuow"
Ostatnia aktualizacja:
17.12.2021 18:00
W imieniu Studia Folkloru Podlaskich Białorusinów "Żemerwa" i Bielskiej Bojówki Artystycznej zaprosimy na premierę najnowszego filmu Piotra Łozowika "Pryweli nas siudy pieśni Waszych bat'kuow. Przywiodły nas pieśni Waszych ojców". Będzie to niezwykła podróż przez muzykę i codzienną rzeczywistość przodków oraz opowieść o młodzieży, która odradza tradycję swoich dziadków...
fragmen plakatu do filmu "Pryweli nas siudy pieśni Waszych bat'kuow"Foto: mat. promocyjne
Premiera filmu zaplanowana jest na 19 grudnia w sali kinowej Bielskiego Domu Kultury. Po oficjalnej premierze film będzie można obejrzeć również w mediach społecznościowych Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach. O produkcji rozmawialiśmy z Gośćmi Poranka: Anną Fionik i Piotrem Łozowikiem.
Do tego w audycji:
- Podsumowaliśmy I Konwent Edukatorów i Animatorów Muzyki Tradycyjnej w Radziejowicach, który odbył się tydzień temu w Radziejowicach. Przybyli nań propagatorzy dawnej muzyki wiejskiej z różnych regionów Polski. Konwent zaowocował propozycją powołania "Ognisk Muzyki Tradycyjnej". Więcej o wydarzeniu oraz wypracowanych wnioskach opowie, w rozmowie z Piotrem Doroszem, Maciej Żurek – członek Forum Muzyki Tradycyjnej i jeden z organizatorów Konwentu. Ważnym punktem Konwentu było przedstawienie kilkuletniej działalności animacyjnej w ramach projektu "Akademia Kolberga". To realizowane przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca przedsięwzięcie ma na celu przywrócenie funkcjonowania muzyki tradycyjnej we współczesnych, lokalnych społecznościach. O tym, jak do wzięcia udziału w projekcie zachęcana jest młodzież opowiedzą animatorzy i nauczyciele – skrzypek Marcin Drabik i śpiewaczka Olga Stopińska. W ramach "Akademii Kolberga" działa w całej Polsce sieć tak zwanych "Szkół tradycji", a ich liczba ciągle się zwiększa. Rozpoczęcie funkcjonowania "Ognisk Muzyki Tradycyjnej" planowane jest na rok 2023.
05:27 _PR2_AAC 2021_12_18-07-52-22 konwent tanca trad.mp3
- O najnowszym albumie z serii "Zakopiańskie malarstwo na szkle" poświęconym tym razem twórczości Adama Doleżuchowicza i Bożeny Doleżuchowicz-Mickiewicz opowiadała Anna Kozak, starszy kustosz i kierownik Działu Etnograficznego Muzeum Tatrzańskiego im. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.
- Odwiedziliśmy wystawę fotograficzną "Człowiek i piroga. Rybołówstwo rzemieślnicze w Senegalu" w Muzeum Etnograficznym w Toruniu. Ekspozycja jest efektem badań terenowych prowadzonych w latach 2021 i 2017-2020 przez etnologów Adama Pomiecińskiego i Ryszarda Vorbricha z poznańskiego UAM. Prezentuje rybołówstwo rzemieślnicze (pełniące bardzo ważną rolę w gospodarce, ekonomii i społeczeństwie Senegalu), ciąg pracy rybaków oraz ich łodzie rybackie - pirogi. Poruszony zostanie problem nadmiernej eksploatacji zasobów oceanicznych. Ekspozycję będzie można podziwiać do końca maja 2022 roku w Spichlerzu w Parku Etnograficznym w Toruniu. O wystawie opowiadała dr Olga Kwiatkowska – kuratorka wystawy.
07:39 _PR2_AAC 2021_12_18-08-41-45 toruń.mp3 "Człowiek i piroga. Rybołówstwo rzemieślnicze w Senegalu" w Muzeum Etnograficznym w Toruniu (Poranek Dwójki)
- W kolejnym odcinku cyklu "Źródłosłów" poznamy niecodzienne oblicze… kapusty!
- Swoją gawędę o przedwojennej kuchni świątecznej roztoczył autor książek Andrzej Fiedoruk. - Kuchnia wigilijna była mniej więcej taka sama, ale trochę inaczej wyglądał stół włościański, robotników, inteligencji, szlachty czy arystokracji. Ale ogółem zasady jedzenia wigilijnego był takie same - mówił, tłumacz, jak jadało się podczas Wigilii i Świąt Bożego Narodzenia przed wojną. - Kuchnia jest przesycona wieloma symbolami, to potrawy postne przed wszystkim! Na przykład 12 potraw - to 12 apostołów, 12 miesięcy. Dodatkowe nakrycie nie było dla niespodziewanego gościa, tylko dla ducha członka rodziny, który odszedł, była to próba nawiązania kontaktu ze światem zmarłych - mówił znawca, podając wiele ciekawych przykładów, które znajdziecie w dźwięku.
07:21 _PR2_AAC 2021_12_18-09-18-00 Fiedroczuk.mp3 Wigilijny stół dawniej i dziś (Poranek Dwójki)
PLAYLISTA AUDYCJI
- Fritz Kreisler Liebeslied, aranż. na fortepian Siergiej Rachmaninow, wyk. Fabian Müller
- Wolfgang Amadeusz Mozart Sonata fortepianowa C-dur K 545, I. Allegro, wyk. Elisabeth Leonskaja
- Ólafur Arnalds Saman, wyk. Lavinia Meijer
- Fairuz Ahwak
- Francesco Tristano On Bull Galliard in D, wyk. Francesco Tristano
- Paco de Lucía Entre dos aguas
- Piotr Czajkowski Walc z baletu „Śpiąca Królewna”, aranż. Julian Riem, wyk. Raphaela Gromes (wiolonczela), Daniel Dodds (skrzypce), Julian Riem (fortepian)
- Nick Drake Know, aranż. na fortepian Demian Dorelli, wyk. Demian Dorelli
- Estrella Morente Tangos de Pepico
- Jan Sebastian Bach Partita skrzypcowa nr 3 E-dur BWV 1006, II. Loure, wyk. Leonidas Kavakos (skrzypce)
- Perły Sumsiodki Westfalunka
- Rima Khcheich & Maarten van der Grinten Washwishi
- Sophia Jani The dark and the light and everything in between, wyk. Kontai Ensemble, Sophia Jani (fortepian)
- Alexandre Guerra Em Algum Lugar ao Vento, wyk. Chrystian Dozza (gitara), Daniel Murray (gitara)
- Buika Mi niña Lola
- Lena Chamamyan Hal Asmar El-Lon
- Ryuichi Sakamoto MUJI2020
- Eldbjørg Hemsing Winter Meditation
- Bebo Valdés & Diego El Cigala La Bien Pagá
***
Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki
Prowadził: Piotr Kędziorek
Data emisji: 18.12.2021
Godzina emisji: 9.30