27 stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Ustanowiono go w rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Motywem tegorocznej rocznicy jest los dzieci w Auschwitz.
"Mimo raportów nie podjęto żadnych działań". Historyk o braku reakcji świata na doniesienia z Auschwitz
'Wyzwolenie miało twarz sowieckiego żołnierza i lekarza"
Karol Nawrocki nawiązał do okoliczności wyzwolenia obozu przez Rosjan, m.in. faktu wstrzymania na pół roku przez Stalina ofensywy, w wyniku której oswobodzono obóz. - Konsekwentnie staram się unikać terminy "wyzwolenie" co do tego, co wydarzyło się w 1945 roku, czyniąc jednak wyjątek dla obozów koncentracyjnych. Pomimo tego, że Armia Czerwona i Związek Sowiecki byli dla Polski kolejnymi okupantami, czyniąc z naszego kraju kolonie przez kolejne 50 lat, to jednak w obozach koncentracyjnych wyzwolenie z traumy i barbarzyństwa, które odbywało się za sprawą Niemców, miało twarz sowieckiego żołnierza czy lekarza, a także ludności polskiej z Oświęcimia, która włączyła się w pomoc po 27 stycznia 1945 r. - dodał.
"Stalin i Rosja są współodpowiedzialni za wybuch II Wojny Światowej"
Gość audycji przypominał, że wraz ze zbliżającym się frontem radzieckim, Niemcy zaczęli zacieranie śladów swoich brodni. - Część obsługi obozowej i strażników zaczęła opuszczać obóz, zaczęły się odbywać marsze śmierci. Każdy dzień grał rolę dla setek ludzi (…) Stalin realizował konsekwentną politykę, o której Polacy mogli się przekonać w sierpniu 1944 r. podczas Powstania Warszawskiego. Stalin i Armia Czerwona pozwalali na wykrwawianie się Polaków. Trzeba pamiętać także o tym, ze Gdyby Hitler nie porozumiał się ze Stalinem w sierpniu 1939 r., być może w ogóle nie byłoby obozów koncentracyjnych. Te odpowiedzialność Federacja Rosyjska musi także wziąć na siebie (…) Stalin i Rosja są współodpowiedzialni za wybuch II Wojny Światowej i to, co działo się w jej czasie - podkreślił Karol Nawrocki.
22:21 PR24_mp3 2021_01_30-15-06-41.mp3 30.01.2021 Karol Nawrocki (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)
Niemcy założyli obóz w 1940 roku. Do momentu wejścia do Auschwitz Armii Czerwonej, niemieccy naziści zamordowali w Auschwitz ponad milion osób. Głównie Żydów, ale także Polaków, Romów i radzieckich jeńców wojennych.
Czytaj też:
Więcej w zapisie audycji.
***
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej
Data emisji: 30.01.2021
Godzina emisji: 15.06
PR24/ka