Ponad połowa uczestników wraca do domu
Przesłuchania w ramach I etapu 16. Konkursu im. H. Wieniawskiego trwały od minionej soboty (8.10). Przez 4 dni zaprezentowało się 31 młodych skrzypków i skrzypaczek. Do dalszej rywalizacji jury zakwalifikowało 15 uczestników. Jedynym Polakiem na tej liście jest Wojciech Niedziółka.
- To dlatego, że jury zdecydowało, że w tym momencie mamy tu tylko jednego muzyka z Polski, który może pójść w tym konkursie dalej. To oczywiście nie znaczy, że ta krótka lista wyczerpuje możliwości innych uczestników w zakresie osiągnięcia wielkiej kariery. Dziś musimy jednak zdecydować, co dziś, a nie co jutro i w przyszłości. Muzyka nie ma paszportu. Ja jestem Francuzem, a nie ma ani jednego Francuza w II etapie - podkreślał Augustin Dumay.
Technika to nie wszystko
Gość Dwójki tłumaczył, że jury 16. Konkursu im. H. Wieniawskiego szuka muzyka, który jest nie tylko sprawny technicznie. - Szukamy osoby, która może funkcjonować na scenach międzynarodowych, kogoś z wyobraźnią, wielką osobowością i kulturą. Do tego nie wystarczy być instrumentalistą grającym brillant. W I etapie wysłuchaliśmy wielu, naprawdę wielu wspaniałych muzyków należących do grona wybitnych instrumentalistów. Niestety jest przed nimi jeszcze wiele pracy, jeśli chodzi o ich muzykalność, kulturę, osobowość i wyobraźnię - wymieniał przewodniczący.
03:45 Poranek Dwójki 12.10.2022 dumay.mp3 Przewodniczący jury Augustin Dumay o wynikach I etapu 16. Konkursu im. H. Wieniawskiego (Poranek Dwójki)
Pełna lista uczestników zakwalifikowanych do II etapu:
1. Hana Chang, Japonia / Singapur / Stany Zjednoczone
2. Jane Hyeonjin Cho, Korea Południowa
3. Hawijch Anna Elia Elders, Holandia
4. Natsuki Gunji, Japonia
5. Yiyang Hou, Chiny
6. Meruert Karmenova, Kazachstan
7. Hina Maeda, Japonia
8. Elias David Moncado, Niemcy
9. Wojciech Niedziółka, Polska
10. Karen Su, Stany Zjednoczone
11. Max Tan, Stany Zjednoczone
12. Shihan Wang, Chiny / Niemcy
13. Qingzhu Weng, Chiny
14. Dayoon You, Korea Południowa
15. Zhixin Zhang, Chiny
Zobacz ogłoszenie wyników I etapu:
[YouTube Wieniawski Society]
Dziennikarze Programu 2 podsumowują 1. etap:
[YouTube Dwójki]
***
We wtorek i środę (12-13.10) odbędzie się pierwsza część II etapu konkursu, podczas której uczestnicy zagrają recitale z akompaniamentem fortepianu. Zaprezentują m.in. sonaty skrzypcowe i utwory Karola Szymanowskiego.
Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego jest najstarszym konkursem skrzypcowym na świecie. Oddaje hołd wirtuozowi i kompozytorowi Henrykowi Wieniawskiemu. Po raz pierwszy konkurs odbył się w 1935 roku w Warszawie, z inicjatywy Adama Wieniawskiego, bratanka Henryka, a organizatorem wydarzenia było Warszawskie Towarzystwo Muzyczne. Kolejne edycje miały się odbywać co pięć lat, plany te pokrzyżowała jednak II wojna światowa. Po raz drugi konkurs odbył się dopiero po 17 latach w Poznaniu. W późniejszym okresie konkursy odbywały się już regularnie, co pięć lat - w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Z powodu pandemii tegoroczny konkurs odbywa się po sześcioletniej przerwie.
Patronem medialnym konkursu jest Polskie Radio.
***
Rozmawiał: Karol Furtak
Data emisji: 12.10.2022
Godzina emisji: 8.10
Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".
pg/kor