O rynku matrymonialnym w XIX w. Jak szukać męża, jak znaleźć żonę?

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2022 12:48
- Rynek matrymonialny XIX i początku XX wieku bardzo różnił się od dzisiejszego i wiele zależało od tego, z jakiej klasy społecznej pochodziła dana para (...). - opowiadała Alicja Urbanik-Kopeć, autorka książki "Matrymonium. O małżeństwie nieromantycznym". 
Jedną z metod poszukiwania partnera w XIX wieku było zamieszczanie ogłoszeń matrymonialnych
Jedną z metod poszukiwania partnera w XIX wieku było zamieszczanie ogłoszeń matrymonialnychFoto: Shutterstock/IgorGolovniov

Alicja Urbanik-Kopeć, autorka książek "Anioł w domu, mrówka w fabryce" oraz "Chodzić i uśmiechać wolno się każdemu", wydała ostatnio kolejną pozycję w swoim dorobku twórczym: "Matrymonium. O małżeństwie nieromantycznym". 

Kobiety pozbawione praw

Jak w XIX wieku wyglądał rynek matrymonialny i czym się różnił o sytuacji dzisiejszej? - Główna różnica polegała na tym, że pozycja ekonomiczna, finansowa i prawna kobiety w ówczesnym systemie w zaborze rosyjskim, w Królestwie Polskim, była bardzo trudna. Kobiety były pozbawione większości praw edukacyjnych, politycznych, obywatelskich - dodała rozmówczyni Pawła Siwka.


"Matrymonium. O małżeństwie nieromantycznym" - okładka "Matrymonium. O małżeństwie nieromantycznym" - okładka

Dopasowanie emocjonalne a rzeczywistość ekonomiczno-prawna

Wiele kobiet z klas wyższych miało też drastycznie ograniczone możliwości zarabiania pieniędzy, podejmowania pracy, jak podkreśliła rozmówczyni Pawła Siwka. - Jednocześnie łączyło się to z tym, że musiały myśleć o małżeństwie, o drodze, która zapewni im opiekę. - Decyzja ta była o wiele bardziej poważna, wymagała przemyślenia kwestii związanych nie tylko z dopasowaniem emocjonalnym czy cechami charakteru wybranka, ale też z rzeczywistością ekonomiczno-prawną - opowiadała Alicja Urbanik-Kopeć.


Posłuchaj
16:42 _PR2_AAC 2022_10_25-09-32-38-poranek-dwojki-matrym.mp3 Alicja Urbanik-Kopeć o swojej książce "Matrymonium. O małżeństwie nieromantycznym" (Poranek Dwójki)

 

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Alicja Urbanik-Kopeć (autorka książek "Anioł w domu, mrówka w fabryce", "Chodzić i uśmiechać wolno się każdemu", "Matrymonium. O małżeństwie nieromantycznym")

Data emisji: 25.10.2022

Godzina emisji: 9.30

djr/kor

Czytaj także

Sienkiewicz rozdarty. Melancholik w roli ojca narodu

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2016 11:00
- Pewnym paradoksem jest, że ktoś, kto w swojej twórczości nieustannie ucieka w marzenia, został przewodnikiem marzeń wszystkich Polaków - mówi prof. Ewa Paczoska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uprzedzenia - kiedy nam przeszkadzają, a kiedy pomagają?

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2022 10:00
Uprzedzenia nie mają dobrej prasy. Zazwyczaj myślimy o nich jako o wynikającej z ignorancji niesprawiedliwej generalizacji. Tymczasem trudno wyobrazić sobie człowieka całkowicie pozbawionego uprzedzeń. Nie poddane krytyce przekonania i generalizacje ułatwiają nam bowiem codzienną krzątaninę. 
rozwiń zwiń