Mikołaj Rykowski: Wigilia dla Samotnych to spotkania w 30 polskich miastach

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2022 10:00
- Nasza fundacja pomaga osobom, które z różnych przyczyn nie mogą zasiąść przy świątecznym stole. Tradycja pustego miejsca zmienia się w miejsce zajęte, dla osób samotnych Wigilia i Wielkanoc to najtrudniejsze dwa dni w roku - mówił w Dwójce Mikołaj Rykowski, prezes Fundacji Wolne Miejsce.
Wigilia dla Samotnych jest organizowana w wielu miastach Polski
Wigilia dla Samotnych jest organizowana w wielu miastach PolskiFoto: jarizPJ/Shutterstock
  • W czwartkowym "Poranku Dwójki" opowiedzieliśmy o Wigilii dla Samotnych. 
  • Dzięki tej inicjatywie każda osoba znajdująca się w ciężkiej sytuacji materialnej, zagrożona wykluczeniem społecznym będzie mogła zasiąść do wigilijnego stołu i podzielić się opłatkiem.
  • O tej szczytnej idei rozmawialiśmy z jej autorem - Mikołajem Rykowskim, prezesem Fundacji Wolne Miejsce, oraz z Martą Wilczyńską, dyrektor Fundacji. 

Zaproszenie drugiego człowieka nie jest takie trudne

Ponad 20 lat temu do swojego prywatnego mieszkania Mikołaj Rykowski i jego żona w wigilijny wieczór zaprosili samotnego sąsiada z bloku. Z każdym rokiem samotnych na co dzień gości przy ich świątecznym stole było więcej. Dziś takie wigilijne spotkania organizują w wielu miastach Polski, a udział w nich bierze po kilka tysięcy osób. - Ten mój pierwszy gość uświadomił mi, że zaproszenie drugiego człowieka nie jest takie trudne. To nawet upiększa to wigilijne spotkanie, kolejna osoba opowiada swoje historie, z czasem tych gości było coraz więcej. Od 2012 roku są to spotkania wigilijne i wielkanocne w wielkich halach w 30 polskich miastach - mówił Mikołaj Rykowski.

Wiele świątecznych potraw

Praca nad spotkaniami wigilijnymi rozpoczyna się już we wrześniu. - Wtedy spotykamy się z naszymi lokalnymi liderami, tworzy się plan, tydzień przedświąteczny to dla nas okres najgorętszy, gotujemy, ustawiamy stoły - opowiadała Marta Wilczyńska, dyrektor Fundacji. - Zapraszamy gości z Ukrainy, to są ich pierwsze święta na obczyźnie, podczas wojny. W czasie tych spotkań są z nami prezydenci tych wielu miast, składają życzenia. Mamy dużo dobrego jedzenia, wiele świątecznych potraw. Kolędujemy, prezentowane są spektakle wigilijne, jest też kącik dla dzieci i są upominki - dodał Mikołaj Rykowski.

Czytaj też:

Dla osób samotnych składanie życzeń jest magiczne

W audycji mówiliśmy także o nowatorskich formach pomocy, o aktywizacji i integracji osób społecznie wykluczonych. Przy organizacji akcji pomagają włodarze miast i różne firmy. - Nadal potrzebujemy wolontariuszy do pracy, a także darczyńców, aby nasze paczki upominkowe były jeszcze bogatsze. Wszystkie informacje można znaleźć na naszej stronie internetowej - podkreśliła Marta Wilczyńska. - Nie udajemy tej Wigilii, spotykamy się dokładnie 24 grudnia. Dla osób samotnych składanie życzeń jest wręcz magiczne, to jest dla nich chyba najważniejsze - zaznaczył Mikołaj Rykowski.


Posłuchaj
11:44 2022_12_22 09_31_29_Dwojka_Poranek _Dwojki.mp3 Mikołaj Rykowski: Wigilia dla Samotnych to spotkania w 30 polskich miastach (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Marta Wilczyńska (dyrektor Fundacji Wolne Miejsce), Mikołaj Rykowski (prezes Fundacji Wolne Miejsce)

Data emisji: 22.12.2022

Godzina emisji: 9.30

pg/mo

Czytaj także

Świąteczna zbiórka na rzecz potrzebujących aktorów. "To było wspaniałe i oczyszczające"

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 11:09
- Idea, która nam przyświeca, takiego codziennego trudu, pomagania naszym kolegom, ona się gdzieś odzwierciedla w tych emocjach, które widzieliśmy w widzach podczas świątecznej zbiórki w Teatrze Polskim w Warszawie - mówiła w "Poranku Dwójki" Katarzyna Traczyńska z zarządu Fundacji im. Darii Trafankowskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Psycholog: w pomaganiu trzeba realnie oceniać możliwości i... odpoczywać

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2022 11:00
- Myślę, że Ukraińcy są bardzo wdzięczni. Zastanawiam się, czy są w stanie to okazywać, bo może działać bardzo wiele czynników, także zwykłe zmęczenie psychiczne. Polacy też są zmęczeni – to naturalne - mówiła w "Poranku Dwójki" dr Magdalena Nowicka, psycholog z Uniwersytetu SWPS.
rozwiń zwiń