Święto ojczystego języka

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2011 20:12
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego oraz projekt małych form teatralnych Teatru Studio - "Studio In Progress".
Audio

W "Poranku Dwójki" gościliśmy Katarzynę Michałkiewicz i Iwonę Grabowiecką, a pretekstem spotkania była inauguracja nowego projektu Teatru Studio - "Studio In Progress" - małe formy teatralne. Jest to nowy cykl w ramach którego prezentowane będą spektakle warsztatowe, pokazy pracy w toku, zwiastuny przyszłych projektów i małe formy teatralne w wykonaniu artystów znanych i nieznanych.

Cykl ten zainaugurują cztery etiudy. Trzy z nich, reżyserowane przez Joannę Grabowiecką, Karolinę Kirsz oraz Agatę Puszcz koncentrować będą się wokół "Pułapki" Tadeusza Różewicza. "Pułapka" powstała z nieustającej fascynacji Tadeusza Różewicza osobą i dziełem Franza Kafki. Cykl scen, opartych na zachowanej korespondencji pisarza, przedstawia jego relacje rodzinne, konflikt z ojcem, a zwłaszcza historię zrywanego raz po raz narzeczeństwa z Felicją Bauer. Ale Różewicz nie poprzestaje na scenicznej biografii Kafki. Wpisuje w nią wielką, metaforyczną wizję Zagłady, której przeczucie odczytał w kafkowskich utworach. Czwarta z etiud, w reżyserii Katarzyny Michałkiewicz, to "Sirene" na motywach baśni H.Ch. Andersena.

Z okazji przypadającego dziś Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego przedstawiliśmy rozmowę Małgorzaty Tułowieckiej z prof. Andrzejem Markowskim.

Coroczne święto obchodzone jest 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku zginęło pięciu studentów podczas demonstracji w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Według UNESCO, niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2-3 pokoleń.

Audycję przygotował Paweł Sawicki.

Czytaj także

Moda na język polski

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2009 12:45
Zamiast "poszedłem" - „poszłem”, zamiast "wziąć" - „wziąść”, zamiast "wszedłem" - „weszłem” to tylko niektóre błędy językowe, które notorycznie popełniają Polacy. 21 lutego to dobry dzień, by każdy z nas zwrócił uwagę na poprawność języka, którym się posługuje. Właśnie ten dzień został ustanowiony przez UNESCO Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego.
rozwiń zwiń