Etno-festiwali czas start!

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2023 10:00
Wraz z początkiem lipca rozpoczyna się folkowa burza w wielu miejscach Polski. W sobotnim Poranku Dwójki przygotowaliśmy dla słuchaczy trzy propozycje warte uwagi: od world music, poprzez folk, na czystym folklorze kończąc.
Audio
  • 5. odsłona festiwalu Etnobaltica (Dwójka/Poranek Dwójki)
Etnobaltica, EtnoKrakówRozstaje, Festiwal Kultury Lasowiackiej
Etnobaltica, EtnoKraków/Rozstaje, Festiwal Kultury LasowiackiejFoto: mat. promocyjne

W sobotę, 2 lipca, na dobre rozpoczyna się festiwalowy sezon dla miłośników szeroko pojętej kultury etno. Przed nami 25-lecie festiwalu EtnoKraków/Rozstaje, Festiwal Kultury Lasowiackiej, a kilka dni później – 5. odsłona Festiwalu Twórczości Ludowej EtnoBaltica. Etno-festiwale to możliwość spotkania z kulturą mniejszości, gwiazdami world music czy polskiego folku. To także wspólna celebracja ulubionej muzyki z barwnym gronem jej fanów. Ale wydarzenia, które zapowiemy w Poranku, oferują jeszcze więcej.

Gość Poranka, Zbigniew Gach, dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej Gminy Słupsk opowiedział więcej o 5. Festiwalu Twórczości Ludowej EtnoBaltica 2023, w tym m.in. o specyfice tworzenia festiwali w małych miejscowościach.

 

Ponadto w audycji:

  • Zapraszamy na wystawę „Kopernik na ludowo” w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, która wpisuje się w obchody 550. rocznicy urodzin wielkiego astronoma i Rok Mikołaja Kopernika.

    To nowa wystawa otwarta w piątek w  spichlerzu w Parku Etnograficznym w Toruniu. Większość prac jest efektem ogólnopolskiego konkursu Kopernik w sztuce ludowej  zorganizowanego przez Muzeum w 1973 roku z okazji 500. rocznicy urodzin astronoma. W tym roku z okazji 550 rocznicy urodzin Kopernika prace prezentowane są ponownie. Na ekspozycji obejrzeć można blisko  300 rzeźb i 18 obrazów na szkle. Dzieła są świadectwem postrzegania Kopernika poprzez różne aspekty jego życia i działalności. Prezentują cały wachlarz artystycznych postaw, indywidualnych stylów, plastycznej wyobraźni. O wystawie z Bożeną Olszewską kuratorką wystawy rozmawiała Iwona Muszytowska-Rzeszotek

    Posłuchaj
    07:15 PORANEK DWÓJKI Dwojka 2023_07_01-08-17-31.mp3 Kopernik na ludowo w Muzeum Etnograficznym w Toruniu (Dwójka/Poranek Dwójki)


  • Zapraszamy do Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi na spotkanie z kulturą Kujaw i Pomorza. Odbędzie się ono 2 lipca. 

    W programie: występy Zespołu Folklorystycznego „Kujawioki”, Zespołu Regionalnego „Frantówka”, na scenie zaprezentuje się też Kapela Kociewska Burczybas oraz Zespół Kaszubki z Chwaszczyna. O wydarzeniu opowiadała Elżbieta Osińska Kassa z Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.

    Posłuchaj
    06:08 PORANEK DWÓJKI Dwojka 2023_07_01-07-50-21.mp3 Spotkanie z kulturą Pomorza i Kujaw w NIKiDW (Dwójka/Poranek Dwójki)
     
  • Jolanta Dragan z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej zaprasza na III Festiwal Kultury Lasowiackiej (grupy etnograficznej żyjącej na terenach dawnej Puszczy Sandomierskiej), który rozpocznie się już w tę niedzielę.
    Posłuchaj
    09:02 PORANEK DWÓJKI Dwojka 2023_07_01-08-34-33.mp3 III Festiwal Kultury Lasowiackiej (Dwójka/Poranek Dwójki)
     

  • Startujemy z NOWYM CYKLEM: „Pod gołym niebem”. Zapraszamy w podróż szlakiem polskich muzeów na świeżym powietrzu. Pilotażowy odcinek poświęcamy Kaszubskiemu Parkowi Etnograficznemu we Wdzydzach Kiszewskich – pierwszemu skansenowi w Polsce!



  • Jan Słowiński zaprasza na 25., jubileuszową, edycję Festiwalu EtnoKraków/Rozstaje – cały tydzień świętowania w rytmie world music w Krakowie.
    Posłuchaj
    09:37 PORANEK DWÓJKI Dwojka 2023_07_01-09-14-25.mp3 25-lecie Festiwalu EtnoKraków/Rozstaje (Dwójka/Poranek Dwójki)

    Z początkiem lipca Kraków zmieni się w stolicę etno i world music! W niedzielę, 2.07 – koncertem Marii Pomianowskiej i Mingjie Yu – rozpoczyna się tydzień jubileuszowej, 25. edycji festiwalu EtnoKraków/Rozstaje.

    To przeszło 100 artystów, 20 koncertów, a także: warsztaty muzyczne, wernisaże sztuki, pokazy filmowe, noce pieśni i tańce pod gołym niebem. Wszystko w niezwykłych, historycznych lokalizacjach. Ale jak to wszystko się zaczęło? Zupełnie naturalnie.

    Kiedy po studiach Joanna i Jan Słowińscy zastanawiali się nad swoją przyszłością ich wybór padł na Kraków. Zdecydowali się zamieszkać w starej stolicy i… żyć z muzyki. Miasto przyjęło ich z otwartymi ramionami i – jak szybko się okazało – już wtedy było domem dla wielu im podobnych – muzykantów z różnych stron świata.

    - To był tygiel – mówił nam Jan Słowiński, dyrektor festiwalu EtnoKraków/Rozstaje. – Już wtedy, w 1999 roku w krakowskich podziemiach spotykaliśmy się z muzykami z Ukrainy, Rosji, Gruzji, z Ameryki. Barwne środowisko, barwna muzyka! To wszystko działo się samo: Kraków już wtedy był „na rozstajach”, był rozstajami. A ta muzyka, którą spotkaliśmy na swojej ścieżce, po prostu, domagała się pokazania na powierzchni. Wyprowadzenia z krakowskich piwnic na krakowski Rynek.

    Przez 25 lat festiwal Rozstaje gościł blisko 500 zespołów z czterech kontynentów, był miejscem artystycznego dialogu między, zdawałoby się, nieprzystającymi do siebie grupami. To coś, z czego Jan Słowiński jest naprawdę dumny – mimo trudności zdołał (wraz z nieliczną grupą tworzącą Stowarzyszenie Rozstaje) przeprowadzić bez roku przerwy festiwal w formacie world music!

    Temat tegorocznej edycji to „muzyka regionów / muzyka aglomeracji”. Na scenie In Crudo pojawią się wykonawcy w swej praktyce bliscy brzmieniom źródłowym, scenę Inspiracje przejmą eksperymentujący, których twórczość odmierza puls tradycji i rytm wielkich miast. Obok rdzennych brzmień pojawią się elektroniczne impresje na ich temat, publiczność ma do wyboru warsztaty muzyczne, a także uczestnictwo w pokazach filmów etnograficznych i w wernisażach.

    W ciągu najbliższego tygodnia w audycjach Radiowego Centrum Kultury Ludowej na Słuchaczy czeka moc wejściówek na koncerty festiwalu EtnoKraków/Rozstaje!

     

Słuchaliśmy:

7.09 Hania Rani Sun, wyk. Lavinia Meijer (harfa) (5:12)

7.16 Kapela Niwińskich Ciemna nocka (4:04)

7.25 Franz Schubert Serenade D. 957 nr 4, aranż. Mischa Elman, wyk. Christian Li (skrzypce), Laurence Matheson (fortepian) (4:37)

7.32 Aphex Twin Jynweythek (2:17)

7.36 Ludovico Einaudi & Ballaké Sissoko Laissez-moi en paix (4:01)

7.45 Orions Belte & Kim Åge Furuhaug Jangle med (3:44)

7.56 Alina Bzhezhinska & HipHarpCollective African Flower (4:58)

8.02 Adam Makowicz Get Happy, wyk. Adam Makowicz (fortepian) (2:59)

8.08 Alogte Oho & His Sounds of Joy La Ka Ba’a (4:12)

8.14 Ustad Noor Bakhsh Shahbaz Qalandar (3:25) (koncert warszawa pardon to tu)

8.24 Wolfgang Amadeusz Mozart Sonata skrzypcowa e-moll K. 304, II. Tempo di menuetto, wyk. Renaud Capuçon (skrzypce), Kit Armstrong (fortepian) (5:38)

8:33 Kapela Niwińskich Menorz (2:10)

8.43 Fryderyk Chopin Walc „Pożegnalny” op. 69 nr 1 As-dur, wyk. Aurélien Pontier (fortepian) (3:49)

8.55 Joe Farnsworth Ojos Cariñosos (7:41)

9.08 Naphta Z pomienionym tańcowanie (3:52) Wystąpi na festiwalu EtnoKraków

9.20 Odpoczno Koper (4:46) Wystąpi na festiwalu EtnoKraków

9.26 Kapela Niwińskich Owczaryszki (4:13) Wystąpi na festiwalu Etnobaltica

9.38 Michalove Da, ne placze maty (1:26) Wystąpi na festiwalu Etnobaltica

9.48 Kapela Maliszów Mazurek dziki (3:59) Wystąpi na festiwalu Etnobaltica

9.53 DakhaBrakha Ya Siv Ne V Toy Litak (9:01)

***

Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 1.07.2023

Godzina emisji: 9.30