Piknik Europejski, bezpłatny wstęp i mnóstwo atrakcji. Majówka w Łazienkach Królewskich

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2024 14:34
Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie jak co roku hucznie świętuje w pierwszych dniach maja. Dr Marianna Otmianowska, dyrektor Muzeum, opowiedziała w "Poranku Dwójki, co przez osiem pierwszych dni maja przygotowała jej instytucja dla odwiedzających Łazienki.
Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie przygotowało na majówkę wiele atrakcji dla zwiedzających
Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie przygotowało na majówkę wiele atrakcji dla zwiedzającychFoto: Shutterstock/Vital Safo
  • Od 1 do 8 maja można bezpłatnie zwiedzać obiekty muzealne w Łazienkach Królewskich w Warszawie.
  • Majówkę w Łazienkach Królewskich otworzy Piknik Europejski, podczas którego świętowana będzie 20. rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
  • W tym roku Łazienki Królewskie świętują także 350. rocznicę powstania.

Piknik Europejski, bezpłatne zwiedzanie muzealnych obiektów czy możliwość obejrzenia kopii Konstytucji 3 maja - takie atrakcje przygotowało na majówkę Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.

Majówka w Łazienkach Królewskich

Dr Marianna Otmianowska powiedziała w "Poranku Dwójki", że początek maja to zawsze wyjątkowy okres dla muzeum. - Co roku okres majówki jest dla nas szczególnym czasem. Wtedy rozpoczyna się sezon letni i otwieramy niektóre obiekty, które ze względów konserwatorskich są zamknięte zimą. To m.in. Biały Dom czy Wodozbiór - tłumaczyła.

- Co roku, 1 maja, odbywa się u nas Piknik Europejski, który jutro będzie miał szczególny charakter. Mamy także święta 2 i 3 maja. Z kolei 7 maja to urodziny księcia Józefa Poniatowskiego, a 8 maja to imieniny króla Stanisława Augusta. Praktycznie więc codziennie świętujemy. Przez ten czas zwiedzają państwo nasze obiekty bezpłatnie - podkreśliła.

Dziedzictwo Stanisława Herakliusza Lubomirskiego

2024 rok to czas nie tylko 20. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskie, ale również jubileusz Łazienek Królewskich. - Pragnę wspomnieć o nowo otwartej wystawie. Została nazwana "Sztuka nowego myślenia - Dziedzictwo Stanisława Herakliusza Lubomirskiego". To możliwość zajrzenia do nietypowego pomieszczenia, niedostępnego na co dzień w Pałacu na Wyspie - zapowiedziała dr Marianna Otmianowska.

- Tą wystawą sięgamy do źródeł. Stanisław Herakliusz Lubomirski to pierwszy właściciel tych dóbr. Jeszcze przed królem Stanisławem Augustem. Dzięki jego zamiłowaniu do horoskopu wiemy, kiedy dokładnie nabył te dobra. Łazienki mają aż 350 lat. Ten rok to rocznica zakupu tych terenów - podkreśliła.


Posłuchaj
14:47 PR2 2024_04_30-09-31-09.mp3 Dr Marianna Otmianowska o majówce w Łazienkach Królewskich w Warszawie (Poranek Dwójki)

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: dr Marianna Otmianowska (dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie)

Data emisji: 30.04.2024

Godzina emisji: 9.31

dz/pg/wmkor

Czytaj także

Nie żyje prof. Zbigniew Wawer. "Wybitny muzealnik, wspaniały i ciepły człowiek"

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2022 23:31
Prof. Zbigniew Wawer, dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie zmarł w poniedziałek. "Nie znajduję słów, które mogłyby wyrazić jak wielka to strata. Strata dla kultury, dla nas wszystkich. Wybitny muzealnik, wspaniały ciepły człowiek!" - tymi słowami pożegnał go wicepremier Piotr Gliński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łazienki Królewskie mają 350 lat. Jakie tajemnice skrywa to wyjątkowe miejsce?

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2024 12:01
Łazienki Królewskie powstały na Ujazdowie z polecenia Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. Na tamtejszych terenach najpierw zbudowano willę nazywaną Łazienką oraz dwa pawilony: Ermitaż i Arkadia, według projektu Tylmana z Gameren. Od tych wydarzeń mija właśnie 350 lat. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wybitny przedstawiciel rodu Lubomirskich na wystawie w Łazienkach

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2024 16:18
To z jego inicjatywy pod koniec XVII wieku powstał zalążek przyszłych Łazienek Królewskich, a już niebawem w tym słynnym warszawskim parku będzie można oglądać wystawę "Sztuka dobrego myślenia" poświęconą jego wyjątkowemu dziedzictwu. Mowa o Stanisławie Herakliuszu Lubomirskim, żyjącym w epoce baroku człowieku renesansu.
rozwiń zwiń