20 lat Polski w UE. Prof. Orłowski: w 2004 roku zakończyła się dla nas II wojna światowa

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2024 12:33
Prof. Witold Orłowski był doradcą głównego negocjatora członkostwa Polski w Unii Europejskiej - Jana Kołakowskiego. W "Poranku Dwójki" ekonomista opowiedział, jak przez dwie dekady członkostwa we Wspólnocie zmieniła się Polska oraz co groziłoby nam, gdybyśmy do Unii Europejskiej nie weszli.
Prof. Witold Orłowski: wraz z członkostwem w Unii Europejskiej skończyła się dla Polski II wojna światowa
Prof. Witold Orłowski: wraz z członkostwem w Unii Europejskiej skończyła się dla Polski II wojna światowaFoto: Polskie Radio/Cezary Piwowarski

1 maja 2004 roku Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Tego dnia hucznie świętowano przyjęcie nas do Wspólnoty. Mało kto się spodziewał, że przez następne 20 lat będziemy mieli do czynienia z wieloma kryzysami finansowymi czy wojnami.

Koniec II wojny światowej dla Polski

Prof. Witold Orłowski powiedział w Programie 2 Polskiego Radia, że wejście do Unii Europejskiej było przełomowym momentem dla naszego kraju. - Wypowiadając się dla BBC albo CNN o północy z 30 kwietnia na 1 maja, powiedziałem, że właściwie powinni sobie zdawać sprawę z tego, że II wojna światowa właściwie dopiero teraz się dla nas kończy i zamyka się ponury okres historii - powiedział.

- Od 1939 roku mieliśmy bardzo trudny okres w naszej historii i w 2004 roku wydawało się, że zaczyna się spokojniejszy i lepszy czas dla Polski - dodał.

20 lat Polski w Unii Europejskiej

Gość Polskiego Radia ocenił, że mimo kilku kryzysów czy wojen, jakie miały miejsce w ostatnich 20 latach, Polska korzystała z członkostwa i rosła w siłę. - Czas naszego członkostwa w UE był trudny w światowej gospodarce i polityce. Tym bardziej trzeba zauważyć fakt, że przez te 20 lat Polska, zamiast cierpieć, jak wielu innych, rozwijała się wspaniale - podkreślił.

Czytaj także:

- Mieliśmy prawie 4 proc. wzrostu przeciętnego dochodu rocznie w świecie, który przeżywał dramatyczne załamania i problemy. Spowodowało to, że dzisiejszy dochód na głowę Polaka jest ponad dwukrotnie wyższy, niż był w momencie przystąpienia do Unii Europejskiej - ocenił.

Polska bez UE?

Prof. Orłowski podkreślił, że Polska dzięki członkostwu mogła wyjść obronną ręką z wielu sytuacji kryzowych. - Nie byliśmy wtedy w stanie sobie nawet wyobrazić niektórych zagrożeń. Np. pandemia wydawała się wtedy scenariuszem z filmu, a nie faktycznym zagrożeniem - powiedział.

Ekonomista ocenił również, że alternatywą dla członkostwa byłyby kryzysy i załamania naszej gospodarki. - Normalnie człowiek nie ma zdolności do tego, żeby zobaczyć sobie równocześnie dwa światy. Tzn. taki, w którym Polska jest i nie jest w Unii Europejskiej. Prawdą jest, że np. Niemcy są ciągle od nas zamożniejsi, ale gdybyśmy byli w ciężkich czasach poza UE, to groziłyby nam różne kryzysy czy załamania - zaznaczył prof. Witold Orłowski.


Posłuchaj
17:41 01AC70EA.mp3 Prof. Witold Orłowski o członkostwie Polski w UE (Poranek Dwójki)

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: prof. Witold Orłowski (ekonomista, doradca głównego negocjatora członkostwa Polski w Unii Europejskiej)

Data emisji: 01.05.2024

Godzina emisji: 9.30

dz/mgc/wmkor

Czytaj także

Paweł Ukielski: dwie narracje o powojennej Europie nie są wciąż zespolone

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 13:54
- Zachód doświadczył jednego totalitaryzmu. W naszej części Europy zniewolenie komunistyczne trwało czterdzieści kilka lat - mówił w Dwójce zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego, przypominając, że zakończenie II wojny światowej nie oznaczało odzyskania wolności przez Polskę i inne państwa…
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska gospodarka może w tym roku rozwijać się w tempie 3,7 procent

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2024 14:23
Polska gospodarka może w tym roku rozwijać się w tempie 3,7 procent - prognozuje PKO Bank Polski. To nieco mniej niż eksperci banku prognozowali w grudni, kiedy mówili o wzroście rzędu 3,9 procent. W 2023 roku PKB wzrósł o 0,2 procent licząc rok do roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Premier odpowiada szefowej KE ws. środków z KPO. "Dobra współpraca przynosi owoce"

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2024 14:49
Premier Donald Tusk skomentował fakt wpłynięcia do Polski pierwszej transzy środków z Krajowego Planu Odbudowy.
rozwiń zwiń