Rocznica wyborów 4 czerwca. Robert Kostro: odbieramy rzeczywistość za pomocą symboli [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2024 13:41
- Słowa "mit" czasami używa się w znaczeniu czegoś nieprawdziwego. Chodzi tu jednak o coś innego. O to, że przyjmujemy jakieś zdarzenia jako dobre albo złe, a czasem ambiwalentne, i z nich konstruujemy opowieść, która jest ważna dla naszej tożsamości - mówił w Dwójce dr Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski, przed konferencją "Mity założycielskie III Rzeczypospolitej. Przełom 1989 roku z perspektywy 35 lat".

ZOBACZ WIDEO:

  • W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o znaczeniu roku 1989 - roku częściowo wolnych wyborów, obrad Okrągłego Stołu i powstania rządu Tadeusza Mazowieckiego.
  • Zaprosiliśmy także na konferencję organizowaną przez Muzeum Historii Polski pt. "Mity założycielskie III Rzeczypospolitej. Przełom 1989 roku z perspektywy 35 lat".
  • Naszym gościem był dr Robert Kostro, dyrektor MHP.

Rok 1989 zapisał się we współczesnej historii Polski jako czas przemian. Jak patrzymy na tamte wydarzenia dziś, z perspektywy 35 lat?

Od Okrągłego Stołu do rządu Mazowieckiego

- Są tu co najmniej trzy ważne momenty, które moim zdaniem są pamiętane, funkcjonują w naszych opowieściach i wokół nich toczą się pewne spory. To Okrągły Stół, wybory czerwcowe i powstanie rządu Tadeusza Mazowieckiego - wymieniał dr Robert Kostro.

Wybory 4 czerwca - mit najmocniejszy?

Jednocześnie gość Dwójki różnicował każde z wymienionych wydarzeń pod względem stopnia sporów na temat oceny. Jako najbardziej kontrowersyjne wskazał Okrągły Stół.

- Jako porozumienie, w którym z jednej strony uczestniczyli bohaterowie walki o wolność, ale z drugiej strony ci, którzy byli autorami stanu wojennego. Natomiast już to wyborcze zwycięstwo Solidarności w czerwcu było chyba jednak najbardziej powszechnie odbierane jako moment kulminacyjny. Potem znów, jeśli chodzi o rząd Mazowieckiego, to te zdania zawsze były trochę podzielone. Z jednej strony to był moment rzeczywiście wspaniały, że ten rząd po raz pierwszy jest niekomunistyczny, ale równocześnie budowany na jakimś kompromisie - tłumaczył.

Konferencja w Muzeum Historii Polski

We wtorek (4.06), a więc dokładnie w 35. rocznicę częściowo wolnych wyborów, Muzeum Historii Polski organizuje konferencję pt. "Mity założycielskie III Rzeczypospolitej. Przełom 1989 roku z perspektywy 35 lat".

Posłuchaj
13:42 Poranek Dwójki Kostro 3.06.2024.mp3 Dyrektor Muzeum Historii Polski dr Robert Kostro o konferencji "Mity założycielskie III Rzeczypospolitej. Przełom 1989 roku z perspektywy 35 lat" (Poranek Dwójki) 

Chcielibyśmy w naszej dyskusji zastanowić się, jak doszło do powstania mitów opisujących wydarzenia 1989 roku. W jaki sposób zmieniło się nasze postrzeganie tamtych wydarzeń? Czy możliwe jest dzisiaj zbudowanie wokół wydarzeń 1989 roku, a zwłaszcza wokół wyborów czerwcowych, minimalnego konsensusu pamięci podobnego do tego, który obejmuje odzyskanie niepodległości w 1918 roku - opisują założenia wydarzenia jego organizatorzy.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: dr Robert Kostro (dyrektor Muzeum Historii Polski)

Data emisji: 3.06.2024

Godz. emisji: 9.30

pg/kormp


Czytaj także

Muzeum Historii Polski otwarte. Pierwsza wystawa to "Wielkie i małe historie"

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2023 18:00
- Nasza historia składa się z wielu małych osobistych historii, naszych historii, które możemy opowiedzieć i nasze świadectwa będą częścią tej wielkiej historii, historii Polski, a czasami naszego regionu, naszej miejscowości, naszej społeczności lokalnej, naszej rodziny. I to wszystko jest ważne, bo my jesteśmy uczestnikami, my tworzymy historię - mówiła w Dwójce dr Monika Matwiejczuk, współkuratorka wystawy "Wielkie i małe historie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jedna z najrzadszych monet na świecie trafiła do Muzeum Historii Polski w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2024 11:07
W 1621 roku wojska Rzeczypospolitej odniosły pod Chocimiem świetne zwycięstwo nad przeważającymi siłami tureckimi. Najprawdopodobniej właśnie to wydarzenie upamiętnia złota moneta o wadze 50 dukatów, która trafiła do kolekcji muzeum.  
rozwiń zwiń