Pełnoletniość festiwalu "Dwa Brzegi". Grażyna Torbicka: dyskusje są cechą charakterystyczną festiwalu

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2024 13:00
Poznaliśmy program tegorocznego festiwalu "Dwa Brzegi". Poza wartościami artystycznymi tegoroczna edycja przynosi także pełnoletniość temu wydarzeniu. "Dwa Brzegi" odbędą się bowiem już po raz osiemnasty. O swoich refleksjach dotyczących festiwalu i planach z nim związanych opowiedziała w Programie 2 Polskiego Radia Grażyna Torbicka - dyrektor artystyczna wydarzenia.
Grażyna Torbicka: dobre kino daje ogromną satysfakcję i pole do rozmów i dyskusji
Grażyna Torbicka: dobre kino daje ogromną satysfakcję i pole do rozmów i dyskusji Foto: FOTON/PAP
  • "Dwa Brzegi" to polski festiwal filmowy odbywający się co roku latem od 2007 roku w Kazimierzu Dolnym i Janowcu, leżących na przeciwległych brzegach Wisły.
  • Tegoroczna, 18. już edycja Festiwalu Filmu i Sztuki PNB Paribas "Dwa Brzegi" odbędzie się w dniach 27 lipca – 4 sierpnia.

15 filmowych premier prosto z Cannes, zwycięskie filmy z Berlinale i z festiwalu w Wenecji, retrospektywa twórczości Doroty Kędzierzawskiej, Jadwigi Jankowskiej-Cieślak i Josepha Loseya - to tylko część tegorocznego programu 18. Festiwalu Filmu i Sztuki BNP Paribas "Dwa Brzegi".

18 lat festiwalu "Dwa Brzegi"

Grażyna Torbicka podkreśliła, że cechą charakterystyczną festiwalu w Kazimierzu Dolnym są rozmowy po filmach budzących emocje. - Tak jak przez te 18 lat staraliśmy się przyzwyczajać naszych widzów do dobrego kina, które czasem jest trochę bardziej wymagające, ale daje ogromną satysfakcję i pole do rozmów i dyskusji - oceniła.

- Dzieje się to na festiwalu "Dwa Brzegi" i jest właściwie jego cechą charakterystyczną. Po wyjściu z wielu seansów widzę, jak nasi widzowie pod wpływem emocji rozmawiają ze sobą o tych filmach. O to nam chodzi - podkreśliła.

Nauka dla widzów i organizatorów

Dyrektor artystyczna wydarzenia zwróciła także uwagę, że festiwal uczy zarówno uczestników, jak i organizatorów. - Z jednej strony jako organizatorzy proponujemy pewien program filmów, spotkań z artystami czy wydarzeń towarzyszących. Chcemy pokazać widzom, że aby powstał film, na planie muszą spotkać się przedstawiciele różnych dziedzin sztuki - powiedziała.

Czytaj także:

- Z drugiej strony widzowie poprzez swoje pytania i rozmowy z naszymi gośćmi, uczą nas wielu rzeczy. Pokazują, jakie filmy i tematy są ważne. Nauka jest więc w obie strony - to po prostu "Dwa Brzegi" - zaznaczyła.

Festiwalowy trop

Grażyna Torbicka zapytana o tegoroczną edycję festiwalu i jego program powiedziała, że każdy musi znaleźć swój indywidualny szlak filmowy na tym wydarzeniu. - Każdy film pokazujemy tylko jeden raz. Miasteczko festiwalowe budujemy na czas trwania festiwalu. Każdy musi więc znaleźć swój indywidualny trop na festiwalu. Do wyboru jest np. sekcja "Świat pod namiotem". Proponuje ona najnowsze produkcje z Europy i świata - stwierdziła.

- Mamy także sekcję "Muzyka moja miłość". Pokazuje ona filmy dokumentalne albo fabularne ze świata muzyki - dodała Grażyna Torbicka.


Posłuchaj
13:44 _PR2 (mp3) 2024_07_18-09-18-14.mp3 Grażyna Torbicka o festiwalu "Dwa Brzegi" (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Marcin Pesta

Gość: Grażyna Torbicka (dyrektor artystyczna festiwalu "Dwa Brzegi")

Data emisji: 18.07.2024

Godz. emisji: 9.15

dz/wmkor

Czytaj także

Zbigniew Zamachowski z nagrodą za niepokorność na festiwalu Tofifest. "Nie zawsze jest szampan"

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2024 18:04
W Toruniu zakończył się 22. Festiwal Filmowy Tofifest. W programie były pokazy filmów oraz spotkania z ich autorami. Zbigniew Zamachowski, który był jurorem na festiwalu, opowiedział w Programie 2 Polskiego Radia m.in. o swoich refleksjach na temat pokory. Ocenił również poziom filmów na tegorocznym festiwalu w Toruniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Mars Express. Świat, który nadejdzie". Jakub Majmurek: film ciekawy, ale bez entuzjazmu

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2024 21:14
"Mars Express. Świat, który nadejdzie" to pełnometrażowy film animowany. Obraz przenosi nas do przyszłości. Jednak zdaniem krytyków nie wnosi do kina nic przełomowego. Wyróżniają go jednak podjęte w fabule tematy. M.in. o tym filmie w Programie 2 Polskiego Radia rozmawiali Kaja Klimek, kulturoznawca, i Jakub Majmurek - krytyk filmowy.
rozwiń zwiń