Lublin sercem żywej tradycji. Zbliża się Re:tradycja Jarmark Jagielloński

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2024 10:00
W Poranku zapraszamy na jeden z najbardziej znanych festiwali, który odbywa się w przestrzeni Starego Miasta w Lublinie! Re:tradycja – Jarmark Jagielloński (23–25 sierpnia, Lublin).
Audio
  • Agata Turczyn zaprasza na Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński (Poranek Dwójki)
Jarmark Re:Tradycja
Jarmark Re:TradycjaFoto: Bartek Żurawski

To 18. edycja wydarzenia, podczas którego na Starym Mieście będzie można spotkać mistrzów i mistrzynie rzemiosła, wziąć udział w inspirujących warsztatach, obejrzeć ciekawe wystawy, posłuchać wyjątkowych koncertów czy wybrać się na interesujący spektakl i spotkanie. Podczas tegorocznej edycji Festiwalu organizatorzy wychodzą z propozycją dla osób posługujących się Polskim Językiem Migowym. Na stronie retradycja.eu można skorzystać ze specjalnych filtrów, które wyszukają wydarzenia przystosowane dla osób głuchych. Dodatkowo osoby komunikujące się w PJM będą miały możliwość skorzystania z pomocy przewodników podczas spacerów po Jarmarku Jagiellońskim. 

– Podczas tegorocznego Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński wybrane punkty programu będą tłumaczone na Polski Język Migowy (PJM). To dla nas ważny krok w kierunku tworzenia bardziej dostępnego i inkluzywnego wydarzenia, tak by również osoby głuche odnalazły propozycję programowe, w których mogą wziąć pełniejszy udział – mówią organizatorki. O 18. Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński o 9:3 0 opowie Agata Turczyn - koordynatorka Jarmarku Jagiellońskiego oraz asystentka programowa festiwalu.

Ponadto w audycji:

7:50 W najnowszym odcinku Historii Polskiego Folku Wojciech Ossowski na fali minionych dopiero co igrzysk olimpijskich wraca do związków folku ze sportem, i to... licznych! "Można wysnuć wniosek, że czasem to przedłużenie pasji muzycznej" , mówi Wojciech Ossowski i przedstawia szczegóły.

8:15 relacja z 55. Festiwalu Ziem Górskich w Zakopanem. Przed uczestnikami mnóstwo atrakcji, m.in. Mistrzostwa Podhala w Powożeniu, Dzień Górali Polskich czy koncert zespołu Trebunie-Tutki! Historia 55. Międzynarodowego Festiwalu Ziem Górskich sięga czasów II Rzeczpospolitej. Do tej pory uczestniczyło w nim blisko 600 zespołów zagranicznych z kilkudziesięciu krajów oraz ponad 200 grup polskich.

- Festiwal unikatowy, który nie ma sobie równych na świecie - ocenia Maria Baliszewska, która na festiwal jeździ na niego już prawie 50 lat i za każdym razem jest zaskoczona magią kultury góralskiej. Konkursy powożenia, koncerty, konkursy, sesje naukowe, spotkania z niezwykłymi ludźmi i artystami, którzy całe swoje życie poświęcają podtrzymywaniu kultury góralskiej.


Posłuchaj
06:10 _PR2 (mp3) 2024_08_17-08-10-25 zakopane.mp3 Relacja Marii Baliszewskiej z Zakopanego (Poranek Dwójki)

 


8.35 Klarnecista, ale też multi-instrumentalista, kompozytor, producent, z korzeniami w muzyce klasycznej, znany zarówno z zespołów, takich jak między innymi Saagara, Hera, LAM, Undivided czy To Tu Orchestra, ale też z działalności solowej. Dawniej związany był głównie ze sceną jazzową, yassową, improwizowaną, dziś – elektroniczną, ambientową, minimalistyczną. Hanna Szczęśniak spotkała się z artystą, by porozmawiać o magii Japonii, muzycznym zwrocie ku elektronice i wyzwaniach pracy solowej. To nie pierwsza podróż Wacława Zimpla do Kraju Kwitnącej Wiśni ale bezpośrednią inspiracją do stworzenia płyty była ubiegłoroczna, jesienna wyprawa do Japonii i praca nad „Iwoną, księżniczką Burgunda” Gombrowicza w teatrze w Kioto oraz spotkania i nagrania z tamtejszymi muzykami. Jak mówi Zimpel, w tak starej i bogatej kulturze człowiek zawsze odkrywa dla siebie coś nowego.


Posłuchaj
11:00 _PR2 (mp3) 2024_08_17-08-28-38 zimpel.mp3 Wywiad z Wacławem Zimplem o albumie "Japanese Journal Vol.1" (Poranek Dwójki)

 


8.50 nowe spotkanie w cyklu Nasze Niematerialne: uroczystości odpustowe ku czci świętego Rocha z błogosławieństwem zwierząt w Mikstacie

Posłuchaj
06:00 _PR2 (mp3) 2024_08_17-08-48-24 dorosz roch.mp3 Obchody dnia św. Rocha w Mikstacie (Poranek Dwójki)

 


9:10 zaproszenie na audycję "Dwójka na miejscu" tym razem w świętej Górze Grabarce. Ta Podlaska miejscowość jest celem prawosławnych pielgrzymek z okazji przypadającego jutro święta Przemienienia. O lesie krzyży wotywnych, białoruskojęzycznej literaturze oraz tożsamości wielokulturowego Podlasia opowiemy Państwu już w dziś o piętnastej. A już teraz zapraszamy na fragment reportażu z wyprawy, którą Jan Kanty Zienko odbył po Nadleśnictwie Nurzec razem z leśnikami Katarzyną Pawluczuk i Szymonem Tatarczukiem.


Posłuchaj
07:23 _PR2 (mp3) 2024_08_17-09-15-44 grabarka.mp3 Dwójka na miejscu na świętej górze grabarce (Poranek Dwójki)

 


PLAYLISTA

  1. Antonio Vivaldi Concerto C-dur RV 554a Fabio Biondi Paola Poncet Alessandro Andriani Europa Galante
  2. Lumpeks Double polka
  3. Orkiestra Dęta ze Zdziłowic Podróżniak Abramka
  4. Jasmine Myra Horizons
  5. Ólafur Arnalds Woven Song
  6. Maxwell Robert Strange music
  7. Alhousseini Anivolla, Girum Mezmur Algher
  8. Edvard Grieg Berceuse op. 38 Lorene de Ratuld
  9. Trebunie-Tutki Kiedy góry wołają
  10. Lumpeks Tete deux chevals
  11. Wacław Zimpel & Kamil Szuszkiewicz Princess of Kyoto
  12. Wacław Zimpel & Kamil Szuszkiewicz The Blue Clad One
  13. Maarja Nuut Kargus
  14. Fryderyk Chopin Mazurek fis-moll op.59 nr 3 Eric Guo
  15. Dziczka Szczasływaja taja put’
  16. Lumpeks Le souterrain
  17. Kapela Fedaków O mój mocny Boże
  18. HrayBery Walc
  19. Titi Robin La petite mer

***

Tytuł audycji: folkowy "Poranek Dwójki" 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 17.08.2024

Godzina emisji: 9.30