49. Festiwal Filmowy w Gdyni. "To tydzień prawdziwego święta polskiego filmu"

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2024 12:37
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni to święto polskiego kina. W tym roku wydarzenie odbędzie się po raz 49. Poza produkcjami walczącymi o główne nagrody nie zabraknie także imprez towarzyszących m.in. skierowanych do młodych twórców.
Twórcy i organizatorzy 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni podczas prezentacji programu imprezy w 2024 roku
Twórcy i organizatorzy 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni podczas prezentacji programu imprezy w 2024 rokuFoto: materiały organizatora / Marta Rzepka

Choć 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni rozpoczyna się 23 września, to organizatorzy ogłosili już, że w tym roku Wojciech Marczewski otrzyma Platynowe Lwy za całokształt twórczości. "Twórczość Marczewskiego uderza rozmachem podejmowanych tematów, reżyserską konsekwencją i skalą artystycznych wyzwań" - czytamy w uzasadnieniu.


Posłuchaj
05:25 _PR2 (mp3) 2024_09_13-08-07-58.mp3 Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (Poranek Dwójki)

Wojciech Marczewski z nagrodą w Gdyni

Wojciech Marczewski powiedział półżartem w rozmowie z Dwójką, że na to wyróżnienie zapracował m.in. wiekiem. - To rzeczywiście piękna nagroda. Niewątpliwie związana z tym, że dożyłem 80 lat. Żartując, ale tylko trochę, mówię, że jest to nagroda za to, że jeszcze żyję i coś robię - stwierdził.

- Daje mi to dużo satysfakcji, kiedy patrzę na młodych ludzi, którzy ostatnio albo kilka lat wcześniej byli w szkole Andrzeja Wajdy, którą wspólnie założyliśmy - dodał twórca.

Mocne otwarcie festiwalu w Gdyni

Joanna Łapińska - dyrektor artystyczna wydarzenia - zapowiedziała, że już od początku wydarzenia czeka na widzów prawdziwa uczta. - To będzie mocne otwarcie. "Pod wulkanem" ma światową premierę na festiwalu w Toronto, więc do nas przyjedzie tuż po pierwszych światowych pokazach - powiedziała.

- Damian Kocur to jeden z tych reżyserów, który swoim pierwszym, wyrazistym pełnym metrażem ("Chleb i sól" - przyp. red.) absolutnie wszedł bardzo pewnie i mocno do świata twórców pełnometrażowych - dodała.

Edukacja i wyjątkowość festiwalu

Marta Cienkowska z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zwróciła uwagę także na inne aspekty festiwalu w Gdyni. - Zobaczymy super produkcje, ale pamiętajmy, że mamy otwarty konkurs "Perspektywy dla młodych artystów" i tam rzeczywiście są pozycje innowacyjne i bardzo odważne. To szansa dla młodych, którzy nie zawsze mogą dostać się do głównego konkursu - oceniła.

Czytaj także: 

Leszek Kopeć, dyrektor 49. FPFF w Gdyni, podkreślił za to wyjątkowość wydarzenia. - Zastanawia mnie fenomen pewnego przywiązania i ducha tego miejsca. Tworzą go z jednej strony gospodarze. Gdynia czyni duży wysiłek, żeby jak najlepiej przyjąć polskich filmowców. To tydzień prawdziwego święta polskiego filmu - powiedział.

***

Przygotowała: Małgorzata Wosiek

Data emisji: 13.09.2024

Godzina emisji: 8.10

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

dz/pg/wmkor

Czytaj także

Dialog literatury i kina. "Dzięki literaturze kino zyskuje pewne pogłębienie"

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2024 14:35
FILMATURA.HŁASKO to wyjątkowe wydarzenie, które chce wskazać na rolę literatury w kinie. Patronem festiwalu jest Marek Hłasko, który uosabia dialog między światem filmu i literatury. - Ideą przewodnią festiwalu jest to, żebyśmy przypomnieli sobie, że kino potrzebuje literatury - zaznaczył w Programie 2 Polskiego Radia Aleksander Zalewski - dyrektor artystyczny festiwalu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ratowanie związku na zimowych plażach Bałtyku. "Naprawianie czegoś dziś jest warte szacunku"

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2024 13:58
Maria Zbąska debiutuje pełnometrażowym "To nie mój film". Produkcja przedstawia parę, która chcąc ratować swój związek, wyrusza w podróż zimowym wybrzeżem polskiego morza. Autorka filmu i jego producentka - Inga Kruk - podkreśliły w Dwójce, że obraz ten dotyka problemów współczesnego społeczeństwa.
rozwiń zwiń