We wszystkim, co napisałem, można odnaleźć elementy autobiograficzne. Czasem posługiwałem się nimi świadomie, gdzie indziej w sposób dla mnie samego nieprzewidziany - mówił o sobie w Warszawie Mario Vargas Llosa. Autor tworzy teksty niebeletrystyczne. Powieść zatytułowana "To dla Pani ta cisza" ma być ostatnią jego autorstwa.
17:44 Poranek Dwójki 2024_11_12-08-29-42.mp3 Ostatnia powieść Noblisty. Mario Vargas Llosa postawił kropkę nad "i"? (Poranek Dwójki)
Pożegnanie z twórczością
- Tę książkę, a w zasadzie jej posłowie, należy chyba rozumieć jako pożegnanie. Traktowałbym słowa o zakończeniu twórczości jak deklarację - powiedział w Dwójce Tomasz Pindel, tłumacz. - Z jednej strony na pewno jest to kwestia wieku. Mario Vargas Llosa jest aktywnym pisarzem od ponad sześciu dekad. Napisał mnóstwo tekstów, powieści i opowiadań. Jego dorobek jest gigantyczny. Myślę, że planuje emeryturę - zaznaczył.
Czytaj także:
"To dla Pani ta cisza"
- Ta powieść ma wielu bohaterów. Główny bohater bierze się za pisanie biografii wirtuoza, która zamienia się w traktat o muzyce kreolskiej, czyli ludowej muzyce peruwiańskiej. Jednak tak naprawdę to traktat o Peru i tożsamości narodowej. Powstaje z tego refleksja nad tym, co łączy Peruwiańczyków. Wnioskiem jest, że tradycyjne dźwięki - mówił tłumacz.
Mario Vargas Llosa - pisarz pragmatyczny
Laureat literackiej Nagrody Nobla z 2010 roku znany jest w Polsce głównie jako prozaik. To jednak niejedyny obszar jego twórczości. Jak podkreśla tłumacz Tomasz Pindel, Vargas Llosa podchodzi do pisania w sposób nieromantyczny i pragmatyczny. - Dla niego jest to ciężka i nużąca praca. Zaprzecza, jakoby istniało coś takiego jak natchnienie. Z drugiej strony fascynacja literaturą, pisaniem i czytaniem jest w jego przypadku ogromna - powiedział w Dwójce.
Mario Vargas Llosa (ur. 1936) - peruwiański pisarz, dziennikarz i polityk. W 1993 roku przyjął obywatelstwo hiszpańskie. Jest laureatem Nagrody Nobla (2010 rok) i członkiem Peruwiańskiej Akademii Języka i Hiszpańskiej Akademii Królewskiej. W latach 1976-1979 był prezesem międzynarodowego Pen Clubu, w roku 1990 roku kandydował na prezydenta Peru. Znany przede wszystkim jako autor powieści, nowel, opowiadań, sztuk teatralnych, rozpraw krytycznoliterackich, reportaży i artykułów.
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek
Gość: Tomasz Pindel (tłumacz)
Data emisji: 12.11.2024
Godz. emisji: 8.30
pg/zch