Anna Budzyńska i Ensemble del Passato w hołdzie Lucrezii Orsinie Vizzanie

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2024 15:03
Album "Lucrezia, 1623" stanowi kolejną odsłonę cyklu "Muzyka sprzed 400 lat", w ramach którego członkowie zespołu Ensemble del Passato realizują misję wyszukiwania muzycznych starodruków i rękopisów, by przywrócić je współczesnym słuchaczom w samodzielnie dokonanych aranżacjach. W przedsięwzięciu brała także udział sopranistka Anna Budzyńska, która będzie gościem "Poranka Dwójki".
Występ śpiewaczki Anny Budzyńskiej z zespołem Ensemble del Passato na Zamku Królewskim w Warszawie
Występ śpiewaczki Anny Budzyńskiej z zespołem Ensemble del Passato na Zamku Królewskim w WarszawieFoto: Marcin Obara/PAP

Płyta "Lucrezia, 1623" jest hołdem dla bolońskiej mniszki Lucrezii Orsiny Vizzany - jednej z nielicznych kobiet parających się w swojej epoce kompozycją, której religijna twórczość posiada jednak cechy wirtuozowskiej muzyki świeckiej. Oprócz jej utworów na krążku znalazły się także kompozycje Giovanniego Girolama Kapsbergera, niemiecko-włoskiego wirtuoza lutni i chitarrone, a także Giovanniego Stefaniego, który pojawił się już na pierwszej płycie serii. Spotkanie z Anną Budzyńską o godz. 8.00

W audycji sięgniemy także po nagrodzoną m.in. "Bookerem" książkę "Mleczarz" północno-irlandzkiej pisarki Anny Burns. W mieście bez nazwy średnia siostra wyróżnia się z samych niewłaściwych powodów. Nie dość, że czyta podczas chodzenia, to jeszcze uczęszcza na wieczorowe zajęcia z francuskiego w centrum. Gdy więc członek organizacji paramilitarnej znany jako Mleczarz zaczyna się za nią uganiać, nagle przyciąga uwagę wszystkich, czego za nic w świecie sobie nie życzyła. Mimo że próbuje go unikać i robi wszystko, żeby jej matka o niczym się nie dowiedziała, okolicę szybko obiegają plotki, a nad jej głową zawisa widmo przemocy.

Burns, jedna z najważniejszych pisarek współczesnych języka angielskiego, pisze z niebywałą werwą nasączoną zjadliwy humorem, a jej "Mleczarz" to wybitna opowieść o konsekwencjach, jakie może mieć bierność tam, gdzie niewłaściwa flaga, nieodpowiednie wyznanie, a nawet zachód słońca mają wywrotowy charakter. O książce porozmawiamy z Agą Zano - jej tłumaczką. Początek o godz. 8.30.

Ponadto w audycji:

  • posłuchamy recenzji literackiej Adama Wiedemanna,
  • wybierzemy się do Szczecina, aby zrelacjonować Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski im. Mieczysława Karłowicza,
  • Jarosław Szemet poleci pewne wyjątkowe muzeum,
  • Płyta Tygodnia: "Wonder Women" zespołu L'Arpeggiata.

***

Na "Poranek Dwójki" we wtorek (3.12) w godz. 6.00-9.00 zaprasza Katarzyna Hagmajer-Kwiatek.

pg

Czytaj także

Płyta "Alma" zespołu Misterios del Amor. "Wracamy do korzeni"

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2024 17:16
- "Alma" to płyta nr 4 wydawnictwa All'Improvviso. Tym razem zupełnie odchodzimy od nurtu klasycznego. Poprzednie trzy płyty były dedykowane polskiej muzyce z przełomu klasycyzmu i romantyzmu. Teraz wracamy w zasadzie do początków naszego festiwalu, czyli momentu, gdy powstawała idea powołania w Gliwicach wydarzenia, które pokazywałoby muzykę dawną w sposób przystępny - mówił w Dwójce Artur Malke, szef programowy festiwalu All'Improvviso.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anna Szostak: wykonawca jest artystą i ma prawo do swojej interpretacji

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2024 15:22
- Fantastycznie jest móc pracować z żyjącymi kompozytorami, bo człowiek się od nich uczy. Jednak to są różne osobowości. Jedni wręcz czekają na propozycje wykonawcze, a niektórym trudno zrozumieć, że wykonawca też jest artystą - mówiła w Dwójce Anna Szostak, znakomita dyrygentka i założycielka Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice "Camerata Silesia".
rozwiń zwiń