"Ale kosmos!", czyli nieziemskie atrakcje na 28. Pikniku Naukowym

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2025 12:40
"Ale kosmos!" - pod tym hasłem w tym roku przebiegać będzie 28. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Temat wydarzenia ma zachęcić wszystkich pasjonatów nauki do sięgania tam, "gdzie wzrok nie sięga". Na uczestników czeka wiele kosmicznych wyzwań, wśród których znalazł się między innymi trening astronauty, a nawet możliwość napisania własnego rozdziału opowieści science fiction.
Plakat wydarzenia
Plakat wydarzeniaFoto: Polskie Radio

Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik przejmują centrum dowodzenia! Już 10 maja na PGE Narodowym przeniesiemy się do kosmicznego świata za sprawą Pikniku Naukowego. Jak co roku, na odwiedzających czekają prezentacje, zaskakujące pokazy naukowe i niebanalne doświadczenia, a także strefy tematyczne, umożliwiające poznawanie fascynujących zjawisk, odkryć i wynalazków. 

Posłuchaj rozmowy z dr. inż. Tomaszem Barcińskim o 28. Pikniku Naukowym >>>

Znajdzie się też coś dla osób, których pociąga literatura science fiction. Jeśli lubicie fantastykę, możecie wziąć udział w krótkich warsztatach i napisać własny rozdział piknikowej opowieści. Inicjatorem tej wyjątkowej atrakcji jest Polska Fundacja Fantastyki Naukowej.

Czytaj też:

Napisz swoją powieść science fiction

- Pamiętam z innych pikników, że tam coś wybucha, są eksperymenty. A my mamy książki i pisarzy. Organizatorzy powiedzieli: "my was chcemy". Zaczęliśmy więc wymyślać, co moglibyśmy zrobić. "Napiszmy wspólnie książkę!". To szalony pomysł, ale można to zrobić. Ludzie nie przychodzą na piknik, żeby siedzieć w jednym namiocie, tylko pochodzić sobie po tych kioskach, wpaść na pięć minut. My możemy uczestniczyć w pisaniu powieści przez pięć minut - mówił w Dwójce dr inż. Tomasz Barciński.

W założeniu pomysłodawców powieść będzie miała formę rozrastającego się drzewa. Najpierw powstanie korzeń, do którego będą doklejane liście - fragmenty rozdziałów, pisane przez uczestników Pikniku Naukowego.

- Ludzie będą sobie to czytać i to będzie się rozrastać w taki półchaotyczny sposób. To nie będzie sekwencyjna powieść, gdzie rozdział po rozdziale dzieje się historia. To będzie mnóstwo równoległych historii, a piszący będą doklejać swoje liście, gdzie tylko chcą - podkreślił gość Dwójki.

Spotkanie z naukowcami i pisarzami

Organizatorzy nie pozostawiają jednak uczestników bez odpowiednich narzędzi - każdy z nich będzie mógł skorzystać z przedmiotów, które podsuną pomysły na temat rozdziału.

- Chodzi o to, żeby jakoś pobudzić wyobraźnię. Będą rozmaite przedmioty, rekwizyty, które mają inspirować. Będą też fragmenty tekstów do losowania, a także osoby, które są doświadczonymi pisarzami science fiction, osobami kultury, naukowcami. Zawsze ktoś tam będzie. Wszystko po to, żeby powieść w sposób wolny rosła - mówił dr inż. Tomasz Barciński.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzenie: Jakub Kukla

Goście: dr inż. Tomasz Barciński (Polska Fundacja Fantastyki Naukowej)

Data emisji: 29.04.2025

Godz. emisji: 8.30

                                       . 
Czytaj także

Rośliny hodowane w kosmosie? Już są na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2025 15:52
Sałata z kosmosu? To nie sen, tylko rzeczywistość. W oczekiwaniu na 28. Piknik Naukowy, w audycji "Szanuj zieleń" rozmawialiśmy o uprawie roślin i warzyw na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
rozwiń zwiń