Mózg podejrzany

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2011 19:09
Pokazy filmowe w Centrum Nauki Kopernik oraz wrocławska wystawa "Przetrzyj oczy".
Audio
  • Katarzyna Roj opowiada o wystawie "Przetrzyj oczy. Z kolekcji Wernera Nekesa"
  • Lucyna Zembowicz z fundacji Generator opowiada o kinoterapii

W czwartkowym "Poranku" rozmawialiśmy o "Mózgu podejrzanym".

To cykl pokazów filmowych w Centrum Nauki Kopernik. Poprzez filmy takie jak "Matrix", "Incepcja" czy "Motyl i skafander" będzie można dotknąć tajemnic ludzkiego mózgu, a dzięki spotkaniom z zaproszonymi gośćmi – naukowcami z dziedziny neurologii i psychiatrii – poznać obecny stan wiedzy na ten temat. O przeglądzie opowiadała Lucyna Zembowicz z fundacji Generator, która popularyzuje w Polsce kinoterapię oraz bada wpływ kina na kulturę i sposób postrzegania świata.

W programie gościliśmy także Katarzynę Roj – kuratorkę wystawy "Przetrzyj oczy. Z kolekcji Wernera Nekesa". Ekspozycja towarzyszy przeglądowi twórczości niemieckiego filmowca na 11. MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu. To także pierwszy w Polsce pokaz wyjątkowych zbiorów artysty, który od lat kolekcjonuje obiekty związane z eksperymentami wizualnymi, poprzedzającymi erę kinematografii. Kolekcja Nekesa obejmuje zarówno dzieła sztuki, jak i efektowne prezentacje naukowych odkryć, wojerystyczne machiny oraz wizualne zabawki, które służyły niegdyś jako atrakcja salonów, spotkań tajnych stowarzyszeń, ilustracje wykładów i zabaw towarzyskich, a w wersji bardziej popularnej - cyrków i wesołych miasteczek.

 

Program prowadził Piotr Kędziorek.


Czytaj także

Sięgnij gwiazd w Centrum Nauki Kopernik

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2011 18:25
Niebo Kopernika w Centrum Nauki Kopernik zostało oficjalnie otwarte. – Mało było snu, ale za to dużo było gwiazd – relacjonuje Karol Wójcicki z CNK.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eksperci polecają: co najlepsze na Nowych Horyzontach

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2011 10:00
Wrocławski festiwal rozpoczyna się już jutro. Zobacz koniecznie te filmy, które polecają specjalnie dla serwisu kultura.polskieradio.pl: Janusz Wróblewski, Jakub Duszyński i Michał Chaciński.
rozwiń zwiń