Letnia Filharmonia

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2012 16:25
28 lipca rozpoczyna się w Wigrach pewien szczególny festiwal.
Audio
  • Justyna Rekść-Raubo o XIII Letniej Filharmonii Aukso – Wigry 2012
  • Ewa Bogusz Moore z Instytutu Adama Mickiewicza o stronie www.karolszymanowski.pl
Klasztor Kamedułów w Wigrach
Klasztor Kamedułów w WigrachFoto: Polimerek/Wikimedia, lic. CC

W czwartkowym "Poranku Dwójki" po godzinie 7.50 Justyna Rekść-Raubo zapraszała na XIII Letnią Filharmonię Aukso – Wigry 2012. To odbywający się co roku na Suwalszczyźnie festiwal o szerokim spektrum artystycznym i kulturowym.Tym razem posłuchamy między innymi koncertów z udziałem wybitnej polskiej saksofonistki Aliny Mleczko, znanego ze swych szerokich horyzontów oboisty Mariusza Pędziałka, a także wokalistki Agi Zaryan, która wraz ze swoim zespołem i w towarzystwie orkiestry Aukso wystąpi w autorskim programie na zakończenie Festiwalu. Muzyka zagości w Wigrach, Augustowie, Sejnach, Gawrych Rudzie i Suwałkach. Wydarzeniem najwyższej rangi będzie obecność Krzysztofa Pendereckiego.

Ponadto w naszej porannej audycji, po godz. 8.35 Ewa Bogusz Moore z Instytutu Adama Mickiewicza opowiadała o tym, jak promuje się  poza granicami naszego kraju polską muzykę klasyczną. Pretekstem do tej rozmowy jest nowa odsłona strony www.karolszymanowski.pl. Program tego projektu ma przynieść trwałą obecność muzyki Karola Szymanowskiego w repertuarach światowych orkiestr, wielkich teatrów operowych i najważniejszych sal koncertowych. Głównymi wydarzeniami będą wykonania "Króla Rogera", "Stabat Mater", dzieł symfonicznych i kameralistyki z udziałem światowej klasy artystów. Projekt ma na celu kontynuację zapoczątkowanej Rokiem Chopina promocji polskich twórców muzyki klasycznej. Już od kilkudziesięciu lat Karol Szymanowski jest uważany za pierwszego po Fryderyku Chopinie najwybitniejszego polskiego kompozytora, a jego twórczość przeżywa w ostatnich latach swój wielki renesans.

Audycję prowadził Tomasz Szachowski.

26 lipca (czwartek), godz. 6.00-9.00

Czytaj także

Kontrkulturowa symfonia nareszcie na płycie

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2011 06:40
Na "The Great Learning" Corneliusa Cardew wychowali się pionier ambientu Brian Eno i kompozytor Michael Nyman. Pierwsze nagranie legendarnego utworu wydane zostało w Polsce.
rozwiń zwiń