Kresy Wschodnie dla Japonii

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2012 17:36
Trzecia część programu "Dziedzictwo kresów" skierowana będzie do badaczy kultury z Japonii, a obejmie przestrzeń kulturową Białorusi Zachodniej.
Audio
  • Barbara Szyper o programie "Dziedzictwo Kresów"
  • Andrzej Kawecki o Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich
Nieśwież, klasztor benedyktynek
Nieśwież, klasztor benedyktynekFoto: Józef Boretti/Wikimedia, domena publiczna

Tematem tego pionierskiego w Europie programu są dzieje Rzeczypospolitej Obojga Narodów i fenomen wielokulturowości Europy Środkowej. "Dziedzictwo kresów" zostało zorganizowane przez Międzynarodowe Centrum Kultury we współpracy z European Union Institute in Japan Tokyo, który jest konsorcjum czterech japońskich uczelni: Tokyo University of Foreign Studies, International Christian University, Hitotsubashi University i Tsuda College.
Tegoroczna, trzecia część programu "Dziedzictwo Kresów" będzie obejmować przestrzeń kulturową Białorusi Zachodniej. Uczestnicy programu zapoznają się z historycznymi obiektami będącymi na liście UNESCO (Mir, Nieśwież) oraz odbędą wizyty m.in. w Grodnie, Nowogródku i Mińsku, które pozwolą na odwiedzenie miejsc związanych z polskimi pisarzami, artystami i postaciami literackimi. Wizytom w terenie będą towarzyszyć wykłady i seminaria prowadzone przez polskich, białoruskich i japońskich badaczy kultury polskiej. Naszym gościem była Barbara Szyper - kierownik Ośrodka Edukacji i Akademii Dziedzictwa MCK.
Słuchaczy zaprosiliśmy też do Zakopanego na 44. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. O jego atrakcjach opowiadł dyrektor Biura Promocji Zakopanego, Andrzej Kawecki.
Audycję prowadził Piotr Kędziorek.

Czytaj także

Niezwykły świat Kresów (zobacz zdjęcia!)

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2011 17:34
Warszawski Dom Spotkań z Historią zaprasza na fascynującą wyprawę śladami dawnych Kresowiaków.
rozwiń zwiń