"Myślałem, że to Amerykanie wynajęli Warszawę na film wojenny"

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2012 10:00
W czwartkowym "Poranku Dwójki" Emilian Kamiński wspominał wydarzenia sprzed 31 lat. Rozmawialiśmy również o akcjach społecznych związanych z pamięcią o tym wydarzeniu.
Audio
  • Emilian Kamiński i Anna Brojer o akcjach związanych z rocznicą wprowadzenia stanu wojennego
  • Relacja z konferencji prasowej poświęconej przyszłorocznemu Festiwalowi Wratislavia Cantans
Myślałem, że to Amerykanie wynajęli Warszawę na film wojenny
Foto: PAP

Zapaleniem na ścianie stołecznej siedziby IPN symbolicznego Światła Wolności, upamiętniającego ofiary stanu wojennego, Instytut uczci rocznicę 13 grudnia 1981 r.
Do akcji może włączyć się każdy poprzez zapalenie wieczorem, w dniu rocznicy, świecy w oknie domu. Kampania ma nawiązywać do gestu solidarności z Polakami, wykonanego przez papieża Jana Pawała II w czasie Wigilii Bożego Narodzenia 1981 roku. W oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapłonęła wtedy świeca, na znak jedności z rodakami.
Do postawienia w oknach świec wezwał także prezydent USA Ronald Reagan, który w bożonarodzeniowym orędziu do narodu powiedział: "Polacy zostali zdradzeni przez własny rząd. Ci, którzy nimi rządzą, oraz ich totalitarni sojusznicy obawiają się wolności, którą Polacy tak bardzo umiłowali (...) Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić".

>>Zobacz serwis specjalny poświęcony wydarzenion stanu wojennego<<
W ramach kampanii IPN przygotowało również inicjatywy edukacyjne. Szkoły w całej Polsce otrzymają tematyczne pakiety edukacyjne. Będą zawierały film Kazimierza Kutza "Śmierć jak kromka chleba" opowiadający o pacyfikacji strajku w katowickiej kopalni "Wujek", teksty służące jako wprowadzenie historyczne oraz plakaty okolicznościowe. Instytut zachęca, by film pokazać młodzieży 13 grudnia, poprzedzając go wykładem o genezie i przebiegu stanu wojennego.
13 grudnia ulicami Warszawy przejedzie także zabytkowy Ikarus 280. Będzie kursował w godz. 10-20 na trasie wytyczonej przez miejsca związane ze stanem wojennym. Podróżnych usłyszą także komentarz historyczny i koncert piosenek opozycyjnych.
Z kolei w Teatrze Kamienica odbędzie się wieczór wspomnieniowy nawiązujący do działań artystycznych konspiracyjnego "Teatru domowego" z udziałem Emiliana Kamińskiego.
Naszymi gośćmi byli reprezentantka IPN, Anna Brojer i Emilian Kamiński.
Przedstawiliśmy relację z konferencji prasowej poświeconej przyszłorocznemu Festiwalowi Wratislavia Cantans.
Ponadto w audycji zapowiadaliśmy piątkowy koncert na Uniwersytecie Warszawskim.  Było też "Słowo na dzień" , Kalendarium", Przegląd prasy, wiadomości kulturalne,  oraz  cykl: "Piosenka z rekomendacją". Tym razem piosenki wybiera  Maria Pomianowska. Jak zwykle zapraszaliśmy również do udziału w naszym konkursie "Płyta Tygodnia" a jest nią  5-ciopłytowy chopinowski album firmy EMI z nagraniami Artura Rubinsteina  z lat 1928-38  
Zapraszał Marcin Majchrowski