Bogdan Zdrojewski: Lutosławski trafi do szkół

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2013 18:00
- Witold Lutosławski był dość elitarny, nigdy nie trafił do szerokiej publiczności. Postaramy się to zmienić - mówił Minister Kultury, który w Dwójce opowiedział o szczegółach obchodów Roku Lutosławskiego.
Audio
  • Bogdan Zdrojewski o obchodach Roku Lutosławskiego
Bogdan Zdrojewski
Bogdan ZdrojewskiFoto: PR/W.Kusiński

W najbliższy piątek w Filharmonii Narodowej Anne-Sophie Mutter - wspaniała realizatorka pamiętnego prawykonania "Łańcucha II" w Tonhalle w Zurychu (1986) - zainauguruje obchody Roku Lutosławskiego koncertem z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod batutą Antoniego Wita. Zdaniem Bogdana Zdrojewskiego Rok ten przynosi zupełnie nowe wyznania, nieporównywalne z działaniami podejmowanymi przy Roku Chopinowskim sprzed dwóch lat.

- Twórczość Chopina nie wymagała popularyzacji; to my korzystaliśmy z jego dorobku, żeby pokazać polską kulturę. W obecnej chwili podejmujemy wysiłek, by Lutosławski znalazł się w repertuarze najważniejszych orkiestr i pojawił się w najbardziej prestiżowych salach koncertowych na całym świecie - mówił gość Marcina Majchrowskiego.

>>Zobacz serwis specjalny poświęcony Witoldowi Lutosławskiemu.

Ważnym elementem programu roku jubileuszowego będzie dotarcie z dorobkiem kompozytora do najmłodszych słuchaczy. - Chcemy, żeby Rok Lutosławskiego znalazł odbicie w programach szkolnych. Myślę, że to będzie najtrwalszy i najcenniejszy efekt naszych starań - podkreślał Zdrojewski.

Ministerstwo Kultury na wydarzenia związane z obchodami Roku Lutosławskiego przeznaczy18 milionów złotych. Więcej na ten temat w nagraniu audycji.

Czytaj także

Niezwykłe opowieści z domu Lutosławskich

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2013 18:20
Posłuchaj fragmentów wspomnień Wacławy Lignowskiej, która przez wiele lat była damą do towarzystwa Pauliny Lutosławskiej, babki Witolda Lutosławskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ojciec grywał Chopina, ja grałem na wojnie"

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2013 16:49
Z okazji obchodów Roku Witolda Lutosławskiego i, przypadających na 25 stycznia, setnych urodzin kompozytora w "Głosach z przeszłości" przypominamy fragmenty jego wspomnień.
rozwiń zwiń