Małe miasteczka pamiętają o Singerze

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2013 10:52
- Sztetl znaleźć można było tylko w tej części Europy. Na Lubelszczyźnie było wiele takich ciekawych, wielokulturowych miasteczek, częściowo jeszcze są one zachowane - mówiła Aleksandra Duź w Dwójce.
Audio
  • Aleksandra Duź i Joanna Zętar o Festiwalu "Śladami Singera" w Lublinie (Poranek Dwójki)
  • Piotr Kulczycki o Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Studenckich w Warszawie (Poranek Dwójki)
  • Joanna Żółkowska o piosence "All that jazz" z musicalu "Chicago" (Poranek Dwójki)
Małe miasteczka pamiętają o Singerze
Foto: flickr/domena publiczna/Library of Congress

Lublin i jego okolice były ulubionymi miejscami akcji opowiadań laureata literackiej Nagrody Nobla. W "Poranku Dwójki" mówiliśmy o Festiwalu "Śladami Singera" 2013 Lublin.
Dzięki opowiadaniom Singera znane są w całym świecie nazwy takich miast jak Tyszowce, Szczebrzeszyn, Kraśnik, Józefów, Biłgoraj, Bychawa, czy Lublin. Jak w rzeczywistości wyglądał opisywany przez pisarza świat? Jak wygląda dzisiaj i co o nim wiedzą współcześni mieszkańcy?

Zobacz fotografie Żydów polskich >>>
- Książki Singera pomagają te miejscowości zrozumieć i je zwiedzać. W nich mamy atmosferę, której pozostałości w kątach tych miejscowości jeszcze można znaleźć - mówiła Joanna Zętar, która razem z Aleksandrą Duź gościła w "Poranku Dwójki".
>>>Historia miejscowości biorące udział w akcja "Śladami Singera">>>
Mówiliśmy również o III Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Studenckich. Organizuje go Teatr Wolandejski razem z Samorządem Studentów Akademii Teatralnej w Warszawie. O festiwalu mówił jego szef Piotr Kulczycki.
A poza tym cykl "Piosenki z rekomendacją", tym razem muzykę wybierała aktorka Joannę Żółkowską. Audycję prowadził Paweł Sawicki.

usc

Czytaj także

Znaleziono najstarszy zwój Tory na świecie

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2013 08:38
Najważniejszy tekst judaizmu leżał zapomniany w bibliotece uniwersytetu w Bolonii. Wcześniej błędnie uznano, że pochodzi z XVII wieku. W rzeczywistości ma ok. 850 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwsza pomoc genealogiczna na Festiwalu Kultury Żydowskiej

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2013 18:26
- Zgłasza się do mnie szerokie spektrum ludzi, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej na temat swoich przodków. Bardzo duży ludzi przyjeżdża z zagranicy - mówił w "Niedzieli z radiową Jedynką" Jakub Czupryński, genealog.
rozwiń zwiń