Warszawa stolicą muzyki francuskiej i hiszpańskiej

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2013 09:00
W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy na temat festiwalu "Szalone dni muzyki". Największy na świecie festiwal popularyzujący muzykę klasyczną odbędzie się w Polsce po raz czwarty.
Audio
  • Janusz Marynowski i Ryszard Kubiak opowiadają o festiwalu "Szalone dni muzyki" (Poranek Dwójki)
  • Violetta Łabanow mówi o projekcie Lutosławski XXI i Lutoschool (Poranek Dwójki)
Fragment plakatu festiwalu Szalone dni muzyki
Fragment plakatu festiwalu "Szalone dni muzyki"Foto: mat. prasowe

O festiwalu mówił w Dwójce Janusz Marynowski, dyrektor orkiestry Sinfonia Varsovia, oraz Ryszard Kubiak, dyrektor fundacji Ogrody Muzyczne.

Szalone Dni Muzyki - muzyka francuska i hiszpańska to polska edycja międzynarodowego festiwalu La Folle Journée, która odbędzie się w dniach 27-29 września w Warszawie. Jest to międzynarodowy festiwal realizowany od 1995 roku, którego pomysłodawcą i założycielem jest René Martin – twórca festiwali i organizator licznych koncertów muzyki klasycznej na całym świecie, założyciel Centre de Réalisations et d'Études Artistiques à Nantes.

Festiwal od wielu lat jest z powodzeniem realizowany od Francji, przez Hiszpanię i Japonię, aż po Brazylię. Ma tam już uznaną pozycję w życiu kulturalnym i cieszy się dużą popularnością. Ideą Szalonych Dni Muzyki jest zachęcanie i ułatwianie udziału w koncertach muzyki klasycznej, przy jednoczesnym utrzymywaniu prezentacji muzyki na możliwie najwyższym poziomie. Krótkie koncerty odbywające się od rana do wieczora w kilku salach jednocześnie, niskie ceny biletów i wyjątkowa atmosfera sprawiają, że La Folle Journée to spotkania z muzyką, na które zaproszony jest każdy, bez wyjątku. W tym roku festiwal odbył się już we Francji, Hiszpanii, Japonii, Chinach.

W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy też o projekcie Lutosławski XXI i Lutoschool. Jest to inicjatywa skierowana do zainteresowanych pisaniem, nauczycieli oraz uczniów w formie warsztatów dla nauczycieli oraz ogólnopolskiego konkursu felietonów. Lutoschool to artystyczne spotkania z muzyką Witolda Lutosławskiego. Działania te odbędą się pod patronatem Mazowieckiego Kuratorium Oświaty, a poprowadzą je znani animatorzy i osobowości artystycznego, naukowego i edukacyjnego świata polskiej muzyki. Gościem Marcina Majchrowskiego była Violetta Łabanow, prezes fundacji "Muzyka jest dla wszystkich".

W cyklu piosenka z rekomendacją utwory proponował Bogdan Hołownia. W konkursie "Płyta tygodnia" do wygrania był album, na którym Isabelle Faust z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Radia Szwedzkiego pod dyrekcją Daniela Hardinga gra Koncerty skrzypcowe Beli Bartoka. Jest to nowa płyta wydawnictwa Harmonia Mundi.
Audycję prowadził Marcin Majchrowski.

Zobacz więcej na temat: dzieje się MUZYKA
Czytaj także

9. Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2013 17:13
Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur to prezentacja najciekawszych zjawisk z zakresu muzyki i kultury świata, jedno z największych wydarzeń tego rodzaju w Polsce i w naszej części Europy. Festiwal odbędzie się w dniach 25-29 września.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krystian Zimerman: Koncert Lutosławskiego to dla mnie coś bardzo osobistego

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2013 19:00
– Zadawałem mu setki pytań, jak to powinno być wykonane. A on odpowiedział: "to ty jesteś interpretatorem. Ja to tylko napisałem" – tak Krystian Zimerman wspominał swoje dawne rozmowy z Witoldem Lutosławskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Francusko-hiszpańskie szaleństwo w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2013 23:00
W weekend Dwójka zaprasza na transmisje z bodaj najbardziej niekonwencjonalnego festiwalu muzyki klasycznej na świecie. 4. edycja warszawski Szalonych Dni Muzyki poświęcona jest kompozytorom francuskim oraz hiszpańskim.
rozwiń zwiń