35+1-lecie Gardzienic. "Tu wciąż nie ma miejsca na kombatanctwo"

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2013 10:00
- Duch pozostanie niezmienny. Włodzimierz Staniewski wymyślił kilkanaście zasad, które nieustannie podtrzymują nas przy życiu i stawiają nowe zadania - podkreślał aktor Mariusz Gołaj, goszczący w Dwójce w związku z Festiwalem otwarcia "Europejskiego ośrodka praktyk teatralnych" oraz 35+1-leciem Teatru Gardzienice.
Audio
  • Gardzienice: tu wciąż nie ma miejsca na kombatanctwo
  • Rozmowa z Patrycją Bukalską, autorką książki "Sierpniowe dziewczęta 44"
Aktorzy teatru Gardzienice
Aktorzy teatru GardzieniceFoto: materiały prasowe

Inauguracja nowego kompleksu teatralnego wraz z założonymi ogrodami wieńczy program "Ekologia teatru". Na czterodniowy program uroczystości (objętych honorowym patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego) składają się wystąpienia znamienitych gości w ramach Sympozjum "Perspektywy antyczne: wyrocznie, proroctwa i performatyka”, premiera spektaklu "Oratorium Pytyjskie" w reż. Włodzimierza Staniewskiego, uroczyste oddanie do użytku nowo odremontowanych (odratowanych) obiektów Ośrodka Praktyk Teatralnych "Gardzienice" - Staniewski określa ten projekt jako swój najważniejszy utwór reżyserski, opus magnum.

Tak więc Gardzienice wciąż się zmieniają. Jedno pozostaje w nich niezmienne. - To duch niezłomnego podniebnego bojowania - podkreśla Mariusz Gołaj. - Jestem pewien, że nie staniemy się kolejnym |"bogatym obiektem"...

Prowadzący audycję Paweł Sawicki rozmawiał także z Patrycją Bukalską - autorką książki "Sierpniowe dziewczęta 44". Rzecz składa się z opowieści ponad 20 uczestniczek Powstania Warszawskiego. Trudno powiedzieć, ile ich dokładnie było. Łączniczki, sanitariuszki, minerki, peżetki - po prostu: żołnierze. Czasem walczyły na pierwszej linii, czasem wykonywały szarą pracę na tyłach: gotowały, prały, opatrywały rannych. Bez nich nie była możliwa ani konspiracja przed Powstaniem, ani samo Powstanie. Ryzykowały tak samo jak ich koledzy i często płaciły tę samą cenę - życie.

mm

Czytaj także

Szklane zwierzęta Zubera

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2013 12:38
- Większość artystów tworzy w gorącym szkle. Takich jak ja, pracujących na zimno, jest na świecie najwyżej dziesięć osób - mówił w Dwójce Czesław Zuber. Gościliśmy też dr Barbarę Banaś, kuratorkę wystawy rzeźb artysty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teatr na taśmie filmowej

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2013 11:30
- Nie wszystkie taśmy się zachowały. Niektóre poszły na ogrodzenie świńskich zagród - mówiła w Dwójce Izabella Cywińska. Przegląd spektakli telewizyjnych jej autorstwa rozpoczyna się w poznańskim Centrum Kultury Zamek.
rozwiń zwiń