Spirytyzm dotarł do Polski dość szybko, jeszcze w połowie XIX w. Ale prawdziwy rozkwit wszelkich dziedzin magicznych nazywanych okultyzmem, parapsychiką, parapsychologią, spirytyzmem, ezoteryzmem czy teozofią, nastąpił w okresie II Rzeczyypospolitej.
Książka "Magiczne dwudziestolecie" jest ilustrowanym reportażem historycznym opisującym klimat rozkwitu i mody na spirytyzm oraz zjawiska paranormalne właśnie w czasach II RP. Odnalezione w archiwach historie często wzbudzają dreszcz emocji, ale czasem bawią do łez.
Przemysław Semczuk tłumaczył, że dzisiejszy świat ezoteryczny jest dużo uboższy od tamtego. Zaznaczył, że wtedy wręcz we wszystkich codziennych gazetach pojawiały się ogłoszenia jasnowidzów, wróżek i psychografologów, którzy przepowiadali przyszłość. - Tego była ogromna ilość - mówił gość radiowej Jedynki.
Czytając lub przywołując opowieści z seansów spirytystycznych często jedyne, co nam się nasuwa, to jednak uśmiech i niedowierzanie. Przemysław Semczuk przekonywał, że niektórym historiom trudno zaprzeczyć, a dodatkowo wiarygodność wzmacniały osoby, które w nich uczestniczyły.
- Pisząc książkę przyjąłem zasadę, że wierzę w te relacje. W protokołach seansów i w ich fotografowaniu uczestniczyły osoby, które nie mogły sobie pozwolić na to, że potwierdzą coś nieprawdziwego. Jednym z nich był marszałek Józef Piłsudski - mówił autor książki "Magiczne dwudziestolecie".
***
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadził: Bogdan Sawicki
Gość: dziennikarz Przemysław Semczuk, autor książki "Magiczne dwudziestolecie"
Data emisji: 26.11.2014
Godzina emisji: 9.20 - 9.50
mr/ag