Archiwum Ringelbluma. "Ocalona codzienność getta"

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2015 18:00
18 września 1946 roku przy ulicy Nowolipki - na terenie dawnego getta - odkryto dziesięć metalowych skrzynek z niezwykłą zawartością...
Audio
  • Rozmowa o Emanuelu Ringelblumie i jego Archiwum (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Młody handlarz książek na ulicy warszawskiego getta.
Młody handlarz książek na ulicy warszawskiego getta. Foto: Bundesarchiv, Bild 101I-134-0778-19/ Albert Cusian/CC-BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

Już w tydzień po utworzeniu warszawskiego getta (22 listopada 1940) w mieszkaniu Emanuela Ringelbluma, historyka i działacza społecznego, odbyło się inauguracyjne spotkanie konspiracyjnego zespołu badawczego. Utworzone przez Ringelbluma Podziemne Archiwum Getta postawiło sobie za cel dokumentację nazistowskich zbrodni, zbieranie materiałów na temat instytucji i organizacji działających w getcie. Co istotne, nie zapominano również o historii prywatnej.

''

- Ringelblum miał świadomość wielkiej wagi historii życia codziennego - podkreślał prof. Jacek Leociak. - Stąd w jego Archiwum znajdziemy i plakaty najróżniejszych imprez kulturalnych czy charytatywnych, i papierki po cukierkach.  

Co jeszcze zawierała odnaleziona po wojnie część Archiwum Ringelbluma? Jak oceniał Ringelblum stosunek Polaków do Żydów? Opowiadając o niezwykłych kolejach losu żydowskiego działacza, goście Dwójki zwrócili uwagę na jego nowoczesną, aktualną do dziś postawę wobec kryzysu uchodźców z 1938 roku….

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście: dr Eleonora Bergman, dr Katarzyna Person (Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma), prof. Jacek Leociak (Instytut Badań Literackich  PAN, Centrum Badań nad Zagładą Żydów)

Data emisji: 28.11.2015

Godzina emisji: 16.00

jp/gs


Czytaj także

Getto warszawskie. Piekło w środku miasta

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2024 05:55
16 listopada 1940 roku Niemcy zamknęli getto w Warszawie. Granice getta stały się granicami życia i śmierci. Strzegła ich niemiecka żandarmeria, polska policja i żydowska Służba Porządkowa. Bez specjalnej przepustki nie wolno było wyjść ani wejść. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Emanuel Ringelblum. Kronikarz getta warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2024 05:50
Zebrane przez niego Podziemne Archiwum Getta Warszawskiego zostało wpisane przez UNESCO na listę "Pamięć Świata", gromadzącą najważniejsze dokumenty obrazujące historię naszego globu.
rozwiń zwiń