Polacy mieli swój wkład w wynalazek telefonu

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2016 02:00
W roku 1876 Aleksander Bell o parę godzin wyprzedził Eliasha Graya w drodze do urzędu patentowego. Obaj wynaleźli urządzenie pozwalające porozumiewać się na odległość...
Audio
  • Rozmowa o początkach i niezwykłej historii telefonu (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Długa droga wiedzie od wynalazku Bella do współczesnych smartfonów
Długa droga wiedzie od wynalazku Bella do współczesnych smartfonówFoto: pixabay (domena publiczna)

W Warszawie pierwszy pokaz działania telefonu zorganizowano już w 1878 roku. Linia połączyła... cukiernię z zakładem optycznym, co odnotował Bolesław Prus w swoich "Kronikach". Prywatny telefon bardzo długo pozostawał jednak wyjątkowym luksusem. Na początku XX wieku można go było kupić za równoważność rocznych zarobków robotnika. Na taki wydatek mogli pozwolić sobie Eliza Orzeszkowa (1904) i Henryk Sienkiewicz (1914).

Polacy mają jednak także bardziej twórczy wkład w rozwój tego wynalazku. Henryk Machalski już w 1881 roku przeprowadził telefonem własnej konstrukcji transmisję koncertu z Żółkwi do Lwowa. A dwa lata wcześniej jako jeden z pierwszych opatentował - bardzo długo bezkonkurencyjny - mikrofon węglowy.

Co ciekawe, w tych pionierskich czasach nie brakowało też pomysłów opartych na wykorzystaniu... żywej tkanki organicznej.

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzenie: Hanna Maria Giza

Goście: prof. Bolesław Orłowski (historyk techniki), dr hab. Sławomir Łotysz (Sekretarz Generalny Międzynarodowego Komitetu Historii Techniki)

Data emisji: 13.02.2016

Godzina emisji: 16.00

mm/kd

Czytaj także

Kepler-452b. Czy na "drugiej Ziemi" jest życie?

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2015 17:00
"Ziemia jest już trochę mniej samotna. Ma nowego kumpla na osiedlu - starszą i większą kuzynkę" - powiedział Jon Jenkins, analityk NASA, szef zespołu, który odkrył nową planetę w gwiazdozbiorze Łabędzia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy ludzkość pochodzi z okolic Johannesburga?

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2015 17:00
Do lat 50. uważano, że nasi przodkowie pochodzili z Afryki Południowej, nie Wschodniej. Czy odkrycie homo naledi przywróci temu regionowi "należną rangę"?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pralka, żarówka... wynalazcze hity wszech czasów

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2015 18:00
- Jako socjolog mam strasznie dużo sympatii do szczepionek. Gdybyśmy non stop umierali na cholerę czy czerwonkę, niemożliwe byłoby stworzenie dużych ośrodków miejskich - mówił Marcin Zaród w audycji o najważniejszych ludzkich innowacjach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Geny działają jak klocki Lego

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2016 17:00
- Świetnie rozumiemy już, jak funkcjonuje pojedynczy gen. Ale ze znajomości cegły nie wynika wcale znajomość architektury - mówił o sytuacji we współczesnej genetyce prof. Paweł Golik.
rozwiń zwiń