Kosmos sprywatyzowany? Trwa wyścig po planetarne złoża

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2017 13:00
- Prywatne firmy mogą uczestniczyć w projektach o większym ryzyku, a tym samym są w stanie wyprzedzić nieco już skostaniałe stare kosmiczne istytucje - mówił w Dwójce Tadeusz Kocman, współzałożyciel i sekretarz Stowarzyszenia Polskich Profesjonalistów Sektora Kosmicznego.
Audio
  • Kosmos sprywatyzowany? Trwa wyścig po planetarne złoża (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Vadim Sadovsk/Shutterstock

Prawny grunt pod przejęcie niektórych pozaziemskich terenów przygotowuje Kongres USA. - Stany Zjednoczone pracują nad ustawą, która chroniłaby miejsca lądowania ich statków z serii Apollo, jako obiektów historycznych. Tym samym wysuwają roszczenia terytorialne wobec pewnych obszarów na Księżycu - mówił w audycji Jakub Falaciński, psycholog specjalizujący się w obszarze psychologii kosmicznej. - Kongres proponuje też zmiany w prawie, żeby firmy amerykańskie mogły czerpać zyski z podboju kosmosu - dodał gość "Klubu Ciekawych Wszystkiego".

Jednym z celów kosmicznego wyścigu jest opracowanie technologii umożliwiających wydobycie surowców na asteroidach. Goście audycji wyjaśniali, że taką asteroidę należałoby ściągnąć na orbitę Ziemi, co wymagałoby użycia ogromnych mocy. Innym problemem jest skala zaśmiecenia tej przestrzeni np. przez nieczynne satelity. Wśród proponowanych rozwiązań jest stworzenie tzw. orbity cmentarnej, na którą wyniesione zostałyby wszystkie śmieci. Konstruktor Marcin Wygachiewicz mówił też o projekcie satelity pościgowego, który neutralizowałby nieczynne obiekty krążące wokół naszej planety.

W audycji rozmawialiśmy także o aktualnym stanie projektu kolonizacji Marsa. Psycholog Jakub Falaciński wyjaśnił, w jaki sposób można by uchronić przyszłych kolonistów przed konfliktami w trakcie wielomiesięcznego lotu. Nasz gość zauważył, że życie pierwszych marsjańskich osadników byłoby w pewnym sensie powrotem ludzkości do jaskiń. Jakub Falaciński mówił ponadto o swoim pomyśle na kosmiczny prysznic, dzięki któremu astronauci będą mogli się umyć w dwóch szklankach wody.

Rozmowa w "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" odbyła się przy okazji Festiwalu Przemiany 2017, który zorganizowano pod hasłem "Czyj jest Kosmos?". Impreza miała miejsce w dniach 14-17 września w Centrum Nauki Kopernik. Dwójka była patronem medialnym wydarzenia.

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście: Marcin Wygachiewicz, konstruktor i prezes zarządu Stowarzyszenia Polskich Profesjonalistów Sektora Kosmicznego, Jakub Falaciński, psycholog specjalizujący się w obszarze psychologii kosmicznej oraz inżynier Tadeusz Kocman, współzałożyciel i sekretarz Stowarzyszenia Polskich Profesjonalistów Sektora Kosmicznego

Data emisji: 16.09.2017

Godzina emisji: 16.00

bch/ag

Czytaj także

Polacy w przestworzach. Z dziejów lotnictwa

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2016 18:00
- Z krajów, które zaczynały rozwój lotnictwa po I wojnie światowej byliśmy w czołówce. Często polskie przedwojenne maszyny latały długo po wojnie w innych krajach - mówił w Dwójce prof. inż. Tomasz Goetzendorf-Grabowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajemnice Wszechświata. Spotkanie z ks. Michałem Hellerem

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2017 16:00
W audycji "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego" wraz ze słynnym profesorem nauk teologicznych zastanawialiśmy się nad naturą świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy ocalimy Ziemię przed nami samymi?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2017 17:00
Naukowcy ostrzegają: "Ziemia wkroczyła w nową fazę wymierania planetarnego", a "jego siłą napędową nie jest meteoryt czy potężne erupcje wulkaniczne, ale jeden gatunek – homo sapiens".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jak na razie nie mamy dokąd uciekać z Ziemi"

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2017 18:00
Brytyjski astrofizyk Stephen Hawking zbulwersował ostatnio świat kasandryczną przepowiednią, że mamy 100 lat, aby opuścić Ziemię. Wizja ta stała się punktem wyjścia do dyskusji w audycji "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego".
rozwiń zwiń