- Trzeba pamiętać, że Józef Piłsudski wychował się w rodzinie, gdzie matka czytała dzieciom zakazane książki wieszczów narodowych, a ojciec był komisarzem Rządu Narodowego na Litwie. Do tego trzeba jeszcze dodać doświadczenie zesłania na Syberię i zetknięcie się z tamtejszym modelem rosyjskiego urzędnika i policjanta – dodał prof. dr hab. Janusz Odziemkowski, którego słowa potwierdził inny gość Dwójki - prof. Georges Mink.
- Marszałek reprezentował romantyczny sposób walki o niepodległość, zakładający działania zbrojne. Dmowski z kolei uważał, że można rozsadzać zaborcę od środka. W rywalizacji obu liderów widać też nie tylko inny pomysł na Polskę, ale także zwyczajną walkę o przywództwo – powiedział prof. Georges Mink.
Jaki był moment w przedwojennej historii Polski, gdy Dmowski i Piłsudski mieli okazję do porozumienia, i kiedy zaczęły formułować się podziały w polskim społeczeństwie? O tym m.in. w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego
Prowadzi: Hanna Maria Giza
Goście: prof. Georges Mink (politolog, socjolog, profesor Francuskiej Akademii Nauk i Kolegium Europejskiego w Natolinie),prof. dr hab. Janusz Odziemkowski (historyk, profesor nauk humanistycznych, wykładowca na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego)
Data emisji: 11.11.2017
Godzina emisji: 16.00
mz/kh