Boże Narodzenie. Nie ma świętowania bez komercji?

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2017 17:10
- To święto wiedzie nas z jednej strony do duchowego przeżycia, które ma być pamiątką zdarzenia cudownego, ale z drugiej wymaga celebracji, która musi mieć swoje rytuały i rekwizyty - mówił w Dwójce prof. Ryszard Koziołek.
Audio
  • Jak świętować Boże Narodzenie (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/PavelSm

Czym niegdyś było Boże Narodzenie, a czym jest teraz dla nas, zabieganych, nieustannie zajętych ludzi XXI wieku? - Ta forma świąt, którą dzisiaj praktykujemy, ukształtowała się w XIX wieku, czyli w momencie, gdy dokonywała się na dobre sekularyzacja świata zachodniego. Być może naiwną a nawet banalną kontrpropozycją było radykalne zeświecczenie Bożego Narodzenia jeśli chodzi o jego formę, ale utrzymało się do dziś - mówił gość audycji.

Choinka, wigilia, sianko pod obrusem, prezenty i potrawy, dodatkowe nakrycie dla nieoczekiwanego gościa, opłatek i Pasterka. Jaki mają sens? - Te rekwizyty i rytuały wdarły się na pierwszy plan i wypełniły niemal całą przestrzeń naszego świętowania, ale czy należy się ich przez to wyrzekać? Byłbym bardzo ostrożny – stwierdził prof. Ryszard Koziołek.

Pierwsze pokolenia chrześcijan nie odczuwały potrzeby świętowania narodzin Jezusa. Dlatego nie mamy nawet wiarygodnych dat narodzin i śmierci Chrystusa. Co takiego się wydarzyło w IV w., że Boże Narodzenie nagle stało się potrzebne? Jakie znaczenie dla religijnego przeżywania Bożego Narodzenia ma Adwent i kto go dziś potrzebuje? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście: prof. Ewa Wipszycka-Bravo, prof. Ryszard Koziołek i ks. dr Jacek Prusak.

Data emisji: 23.12.2017

Godzina emisji: 16.00

mko/mz

Czytaj także

Orszak Trzech Króli. "Największe jasełka na świecie"

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2017 16:50
- Organizowany 6 stycznia Orszak łączy różne środowiska w jednym celu - po to, by spotkać się na ulicach polskich miast i za Trzema Królami podążać do stajenki, do Nowonarodzonego - mówi Jolanta Skwarek, rzecznik Fundacji "Orszak Trzech Króli".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piłsudski vs. Dmowski, czyli romantyk kontra dyplomata

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2017 17:30
- Każdy z nich miał odmienne doświadczenie. Dmowskiego nie dotknęły carskie represje i cechował go spokój polityka. Piłsudski miał walkę zapisaną w genach – powiedział prof. dr hab. Janusz Odziemkowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Demokracja ateńska to wynik pewnych przypadków"

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2017 13:33
- Urządzenie polis, wszystkie zmiany i przekształcenia tego ustroju, nie były jakimś planowym procesem - mówił prof. Włodzimierz Lengauer w audycji o dziejach starożytnych Aten.
rozwiń zwiń