W kategorii "Najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku" zwyciężyła praca Leszka Jerzego Jasińskiego "Bliżej centrum czy na peryferiach? Polskie kontakty gospodarcze z zagranicą w XX wieku". Nagrodę czytelników w tej samej kategorii przyznano Tomaszowi Sikorskiemu za publikację "O kształt polityki polskiej. Oblicze ideowo-polityczne i działalność Ruchu Młodej Polski (1979-1989)". Publikacja zyskała ogromne uznanie czytelników, zdobywając na stronie internetowej aż 1082 głosy.
Za najlepszą książkę popularnonaukową poświęconą historii Polski w XX wieku, uznano książkę Leona Popka "Ostrówki Wołyńskie ludobójstwo". – Dzisiaj próżno tam szukać mogił. W zaledwie 130 miejscowościach są krzyże na mogiłach, większość z nich, 95% w ogóle nie jest oznaczonych, mogą być w lasach, na łąkach, na pastwiskach lub polach. Wtedy człowiek uzmysławia sobie, jak wiele jest jeszcze do zrobienia – mówi autor. Popek podkreśla, że materiały do powstania książki – 2500 relacji – zbierał przez 33 lata.
Nagrodę czytelników w tej samej kategorii otrzymał Witold Stankowski za książkę "Nie umrę śmiercią naturalną... Janina Lech - harcerka, poetka, ofiara hitlerowskiego bezprawia oraz jej rodzina", która w głosowaniu uzyskała 1172 głosy.
"Książki Historyczne Roku" zostały wybrane przez jury w składzie: prof. dr hab. Piotr Franaszek, prof. dr hab. Tomasz Gąsowski, dr hab. Andrzej Nowak, prof. dr hab. Wojciech Roszkowski, prof. dr hab. Andrzej Chwalba oraz prof. dr hab. Wiesław Wysocki.
Przewodniczący jury, prof. Franaszek zaznacza, że ta edycja konkursu była szczególna. – Mamy nie tylko historię polityczną i historię wojskowości, ale historie filmowców, szeroko rozumianą kulturę, problemy społeczne – mówi.
Więcej o nominowanych i zwycięskich książkach w dźwięku audycji.
pg