Ale to nie święci lecz król jest bohaterem obrazu, wszyscy patrzą na niego lub na niego wskazują; Dzieciątko go błogosławi, a aniołowie noszą przypięty do szat emblemat królewski. Ten luksusowy, pełen przepychu dyptyk najprawdopodobniej powstał w latach 1395-1399 na zamówienie Ryszarda II, być może w rocznicę jego koronacji. Miał wówczas jedenaście lat i tyle samo towarzyszy mu aniołów. Sacrum miesza się z tu profanum wielokrotnie.
Dyptyk powstał na prywatny użytek króla. Ryszard jest na nim przedstawiony tak, jak chciał być widziany, jako potomek królów wyznaczonych przez Boga. Chrystus błogosławiąc sztandar św. Jerzego sankcjonuje święty charakter jego rządów.
Nie jest znana ani data powstania dyptyku, ani jego autorzy. Mogli być to mistrzowie z Anglii, Francji, a nawet z Czech. Wykonany jest jak klejnot. Tło dwóch dębowych deseczek pokryte jest złotymi płatkami, ale tak, aby sprawiały wrażenie litego złota. Dekoracja paneli naśladuje wyroby złotnicze – są one puncowane, a płaszcz króla wykonany jest w kunsztownej technice sgrafitto, naśladującej brokatowe szaty. Dominują dwa kolory – złota i ultramaryny naturalnej, pigmentu uzyskanego z półszlachetnego kamienia lapis lazuli. Oba materiały miały wówczas równą sobie wartość.
"Dyptyk Wilton" ok. 1395-99, National Gallery w Londynie
14:57 2022_07_24 14_45_38_PR2_Jest_taki_obraz.mp3 "Dyptyk z Wilton" (Jest taki obraz/Dwójka)
***
Tytuł audycji: Jest taki obraz
Prowadził: Michał Montowski
Gość: dr Grażyna Bastek
Data emisji: 24.07.2022
Godzina emisji: 14.45