"Mamy obowiązek chronić dziedzictwo kulturowe, będące świadectwem przeszłości, ale i nośnikiem pokoju dla przyszłości" - oznajmiła Audrey Azoulay, dyrektor generalna UNESCO.
Krzywda wyrządzana dziedzictwu
Niszczenie przez Rosjan dzieł sztuki, świątyń czy miejsc pamięci to jawne pogwałcenie "Konwencji haskiej o ochronie dóbr kulturalnych w razie konfliktu zbrojnego", ratyfikowanej w 1954 roku. Dewastowanie obiektów o wadze historycznej i artystycznej oficjalnie zalicza się do zbrodni wojennych. Stanowi ono krzywdę wyrządzoną dziedzictwu kulturowemu nie tylko Ukrainy, lecz także całej ludzkości, każdy bowiem naród ma swój udział w kształtowaniu kultury światowej.
Obrazy świadkami historii
Twórczość Jacka Malczewskiego, będąca świadectwem i krytyczną analizą burzliwej i dramatycznej historii Polski, współcześnie staje się świadkiem (doświadczającym) barbarzyństwa wojny. Prace malarza z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki trafiły do Polski w ostatnich dniach, wystawa w Polsce została otwarta w 165. rocznicę działalności Muzeum Narodowego w Poznaniu. - Ona ma zwrócić uwagę na ochronę i kruchość dziedzictwa - podkreślił Paweł Napierała.
Szybka ewakuacja
Dzieła dowiózł specjalny konwój po odbiorze konserwatorskim we Lwowie i dokonaniu dokumentacji reportażowej. - Sytuacja jest tym bardziej niezwykła, że ta wystawa w odróżnieniu od innych, jakie są zwykle przygotowywane w muzeach, są projektami kuratorskimi przygotowywanymi często latami, była przygotowywana w rekordowym tempie dwóch miesięcy - nie krył nasz rozmówca. - Dostaliśmy sygnał od kolegów ze Lwowa, że teraz jest ten czas, kiedy możemy te prace ewakuować, i zależało nam, żeby tego dokonać jak najszybciej.
Opowieść o solidarności
Wystawa opowiada o kruchości dziedzictwa oraz jego wartości. To opowieść o solidarności, o pracy muzealnika, artysty w czasie wojny, o ratowaniu dziedzictwa, o tym, czym jest dziedzictwo oraz co i z jakich powodów należy chronić. Są to znaczenia, które jeszcze mocniej uwypuklają się w obliczu wojny. Symbolicznie podróż tych obrazów jest jak wojenna tułaczka ukraińskich uchodźców w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia.
Wystawę można oglądać do 31 marca 2023 roku.
Czytaj także:
10:32 Wybieram Dwójkę Malczewski 6 grudzień 2022 16_30_57.mp3 "Idę w świat i trwam. Obrazy Jacka Malczewskiego" z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki (Wybieram Dwójkę)
[wykorzystano opis ze strony internetowej Muzeum Narodowego w Poznaniu]
***
Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę
Prowadził: Jakub Kukla
Gość: Paweł Napierała (kurator wystawy)
Data emisji: 6.12.2022
Godzina emisji: 16.30
kor