"Tondo Doni" Michała Anioła

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2022 15:30
Tondo przedstawiające Świętą Rodzinę zamówił u Michała Anioła florencki kupiec Angolo Doni, być może z okazji zaślubin z Maddaleną Strozzi (1504 r.), a może po narodzinach ich dziecka – Marii w 1507 roku. W Galleria degli Uffizi we Florencji "Tondo Doni" prezentowane jest wraz z portretami fundatorów, namalowanymi przez Rafaela w 1505 roku. Był to szczególny czas we Florencji – w mieście działali i konkurowali ze sobą, trzej najwięksi mistrzowie dojrzałego renesansu: Michał Anioł, Rafael i Leonardo.
Obraz Tondo Doni Michała Anioła. Galleria degli Uffizi we Florencji
Obraz "Tondo Doni" Michała Anioła. Galleria degli Uffizi we Florencji Foto: Ruben Olavo Vicente/Shutterstock

Kształt obrazu wskazuje na to, że był on przeznaczony raczej do domowego wnętrza, niż kościelnej kaplicy. Zachował się w oryginalnej, projektowanej również przez Michała Anioła ramie, zawierającej głowę Chrystusa, proroków i herby fundatorów. Jest ona dziełem Francesca del Tasso, najwybitniejszego snycerza wykonujący wówczas we Florencji ramy.

Kompozycja malowidła jest szczególnie wyrafinowana, pierwszy plan zajmuje skomplikowany układ figur – Maria przejmuje od Józefa małego Chrystusa; drugi plan wypełniają tajemnicze postaci nagich młodzieńców. Co stoi za tym niezwykłym połączeniem? Czy to grzesznicy czekający na chrzest i zbawienie? Czy raczej świat pogański oddzielony murem od nowych czasów z postacią św. Jana Chrzciciela pomiędzy epokami?

"Tondo Doni" – to jedyny ukończony obraz sztalugowy namalowany przez Michała Anioła. Dwa inne, które są z nim wiązane – "Madonna Manchester" i "Złożenie do grobu", zostały porzucone przez artystę podczas pracy (oba przechowywane są w National Gallery w Londynie).


Posłuchaj
15:00 2022_12_25 14_43_43_PR2_Jest_taki_obraz.mp3 Michał Anioł, Tondo Doni, 1504-07, Gallerie degli Uffizi, Florencja (Jest taki obraz/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadził: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek

Data emisji: 25.12.2022

Godzina emisji: 14.45

Czytaj także

Kasperowicz: Boznańska, Halicka i Muter były wzorami dla kobiet w sztuce

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2022 18:00
- Cztery nowe obrazy w naszej kolekcji mają zacne miejsca na stałej wystawie w galerii malarstwa polskiego XIX i XX wieku. To dzieła kobiet, które przecierały szlaki i musiały pokonać duże trudności - mówiła w Dwójce Bożena Kasperowicz, kuratorka Sekcji Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Lublinie.
rozwiń zwiń