Groteskowa zdrada Tintoretto

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2013 13:30
Nad znudzoną, roznegliżowaną Wenus pochyla się podejrzliwy mąż, Amor śpi spokojnie, tymczasem kochanek wygląda spod stołu - o obrazie Tintoretta "Mars, Wulkan i Wenus” opowiemy w niedzielnej audycji "Jest taki obraz”.
obraz Tintoretto- Mars, Wulkan i Wenus..
obraz Tintoretto- "Mars, Wulkan i Wenus"..Foto: Wikimedia Commons – repozytorium wolnych zasobów

Temat obrazu pochodzi z ”Odysei” Homera lub ”Metamorfoz” Owidiusza. Opowieść mówi o zdradzie Wenus , zaślubionej Wulkanowi (Hefajstosowi )z Marsem. Romans  bogini piękności z bogiem wojny został odkryty przez wszechwiedzącego Apolla. Po odkryciu zdrady Wulkan sporządził sieć,  w którą chciał schwytać kochanków, biorąc na świadków innych bogów . Oni też mieli rozstrzygnąć, co zrobić z przyłapaną parą.
Interpretacja tematu przez Tintoretta bardziej przypomina groteskową scenę rodzajową.  ”Farbiarczyk” ( tak się tłumaczy przydomek il Tintoretto), mistrz El Greca,  w odróżnieniu od innych malarzy , ukazuje moment przed odkryciem  zdrady . Marsowy Wulkan odkrywa z woalu zobojętniałą Wenus, prawdziwy Mars, raczej spokojny, leży pod łóżkiem…  w zbroi . Pies , symbol wierności małżeńskiej, ma właśnie zacząć szczekać , nie widać  żadnej  sieci , o której opowiada Owidiusz.
Do wysłuchania audycji  z udziałem dr Grażyny Bastek zaprasza Michał Montowski.
7 lipca (niedziela), godz. 10.00

Zobacz więcej na temat: malarstwo SZTUKA
Czytaj także

Najsłynniejsza sekcja zwłok i Rembrandt

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2013 13:08
Był to publiczny pokaz, poprzedzony afiszami na mieście, z biletami. To spotkanie przy sekcji zwłok miało wymiar szczególny: powstał oficjalny portret, jaki na zamówienie medyków stworzył mistrz Rembrandt.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Życie w trzymetrowym prostokącie. Obrazy Marka Rothko

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2013 08:50
- Zapowiedział, że stworzy do restauracji takie obrazy, że bogate bestie amerykańskie, które będą tam jadły, stracą apetyt - opowiada Grażyną Bastek o serii abstrakcji Marka Rothko.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pijana kumoszka z Haarlemu

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2013 11:13
- Rzadką rzeczą jest, że na obrazie widać zęby i roześmianą gębę - mówiła o XVII- wiecznym holenderskim obrazie "Malle Babbe" dr Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń