Co kryje "Skrzynka" van Hoogstratena

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2013 16:30
– Ten obraz powstaje tylko dzięki właściwościom fizjologii naszego oka i pewnym zniekształceniom perspektywicznym, które zastosował malarz wewnątrz tej skrzynki – mówiła dr Grażyna Bastek o obrazie holenderskiego malarza Samuela van Hoogstratena.
Audio
  • Dr Grażyna Bastek opowiadała o obrazie "Skrzynka" holenderskiego malarza Samuela van Hoogstratena (Jest taki obraz/Dwójka)
Fragment autoportretu Samuela van Hoogstratena
Fragment autoportretu Samuela van HoogstratenaFoto: Wikipedia domena publiczna

Samuel van Hoogstraten lub Hoogstraeten (1627-1678) był holenderskim malarzem i grafikiem okresu baroku, uczniem Rembrandta. W 1651 roku przeniósł się do Wiednia, w 1653 wyjechał do Rzymu. Po pobycie w Londynie (w latach 1662-66) osiadł w Holandii. Obraz Samuela van Hoogstratena to dzieło ze zbiorów National Gallery of London. "Skrzynka" jest majstersztykiem malarza-iluzjonisty.

Hoogstraten malował sceny rodzajowe, portrety, martwe natury typu trompe l’oeil. Tworzył grafiki, eksperymentował z narzędziami optycznymi, konstruował zabawki optyczne (perspektywiczne pudełka) i pisał traktaty o sztuce. Jego skrzynka jest majstersztykiem malarza-iluzjonisty. Przykładając oko do otworu, widzimy wnętrze domu i obecne w nim postaci. Obraz składa się w głowie patrzącego...

Audycję z udziałem dr Grażyny Bastek przygotował Michał Montowski.

***

Omawiany obraz można zobaczyć na stronie The National Gallery of London

Zobacz więcej na temat: malarstwo holenderskie SZTUKA
Czytaj także

Nadwiślańskie Rosz ha-Szana

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2013 10:01
W kolejnej odsłonie Dwójkowego cyklu "Jest taki obraz" Grażyna Bastek opowiedziała o obrazie Aleksandra Gierymskiego (1850-1901) "Święto trąbek" (1884).
rozwiń zwiń
Czytaj także

"I ja żyłem w Arkadii..."

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2013 12:00
W audycji "Jest taki obraz" rozmawialiśmy o dziele Guercina "Et in Arcadia ego". Wystawę prac włoskiego malarza "Guercino. Triumf baroku" można zobaczyć do 2 lutego 2014 roku w Muzeum Narodowym w Warszawie.
rozwiń zwiń