Jerzy Pilch o sobie, życiu i literaturze
Akcja "Tysiąca spokojnych miast" toczy się w 1963 roku w małym miasteczku na Śląsku Cieszyńskim. Ojciec narratora opowieści, naczelnik poczty, oraz jego przyjaciel - walczący z nałogiem pijaństwa lokalny filozof Józef Trąba - planują wyjazd do Warszawy i uwolnienie ludzkości od jednego z satrapów. Chcą mianowicie ustrzelić z kuszy pierwszego sekretarza Władysława Gomułkę.
W tych przygotowaniach bierze udział narrator Jerzyk, który równocześnie przeżywa pierwsze erotyczne fascynacje, szczególnie uczucie do - jak sam ją nazywa - "anielicy swojej pierwszej miłości". W dyskusjach na temat tego przedsięwzięcia biorą udział inni członkowie, głównie ewangelickiej, społeczności: Komendant Jeremiasz, Arcymajster Swaczyna, Pastor Pottraffke. Spory teologiczne przeplatają się tu z rozmowami o polityce, nałogach i miłości.
Jerzy Pilch w rozmowach z Eweliną Pietrowiak powiedział: "Chałupa moich dziadków w Wiśle to jest centrum mojego świata, wokół tego krążę i mam poczucie, że nawet jeszcze pierwszego okrążenia nie zrobiłem, no, powiedzmy, że zrobiłem jedno". Trudno zatem w postaciach bohaterów "Tysiąca spokojnych miast" i w atmosferze opisywanego miasteczka na południu Polski nie doszukiwać się wątków autobiograficznych.
Przyjaciele wspominają Jerzego Pilcha >>>
Jerzy Pilch urodził się w Wiśle w sierpniu 1965 roku. Był autorem powieści, tomów opowiadań, felietonów, laureatem m.in. Nagrody Fundacji Kościelskich, Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody NIKE. W 2010 roku przekład powieści "Tysiąc spokojnych miast" został uznany za jedną z najlepszych książek wydanych w Stanach Zjednoczonych. Jak napisał wtedy jeden z amerykańskich recenzentów: "Jeśli śmiech jest najlepszym lekarstwem, to szczęśliwi czytelnicy tej wspaniałej książki z pewnością cieszyć się będą doskonałym zdrowiem aż do końca swych dni". Na podstawie powieści powstał spektakl "Zabijanie Gomułki" w reżyserii Jacka Głomba.
Pisarz zmarł 29 maja br.
W 2017 roku dla słuchaczy Dwójki powieść "Tysiąc spokojnych miast" przeczytał znakomity aktor Przemysław Bluszcz.
***
Tytuł audycji: Książka do słuchania
Data emisji: 15-26.06.2020
Godzina emisji: 19.10