Koncerty, pokazy i pierwsza w historii opera o Warszawie. Miasto ogłosiło obchody 80. rocznicy odbudowy stolicy

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2025 16:35
Władze Warszawy przedstawiły plany obchodów 80. rocznicy odbudowy miasta. Będzie hucznie i bardzo uroczyście. W harmonogramie nie zabrakło koncertów, pokazów i wydarzeń dla całych rodzin. W rocznicę odbudowy stolicy wybrzmi także opera o Warszawie - pierwsza w historii.
Rok 2025 został ustanowiony przez stołeczne władze Rokiem Odbudowy Warszawy. Teraz miasto przestawiło najważniejsze punkty obchodów rocznicy.
Rok 2025 został ustanowiony przez stołeczne władze Rokiem Odbudowy Warszawy. Teraz miasto przestawiło najważniejsze punkty obchodów rocznicy. Foto: Shutterstock

Rok 2025 został ustanowiony przez stołeczne władze Rokiem Odbudowy Warszawy. Teraz miasto przestawiło najważniejsze punkty obchodów rocznicy. Po II wojnie światowej Warszawa była zniszczona w 65 procentach. Stare Miasto i Centrum były praktycznie całkowicie zburzone.

Posłuchaj
00:47 odbudowa warszawy.mp3 Koncerty, pokazy i pierwsza w historii opera o Warszawie. Miasto ogłosiło obchody 80. rocznicy odbudowy stolicy (IAR)

 

Rok Warszawy i jej budowniczych 

Architekci, planiści, ale także i zwykli Polacy, przez lata, wkładali w odbudowę stolicy mnóstwo wysiłku. Ich sylwetki będzie można poznać podczas obchodów. - Będziemy mogli przypominać różne miejsca, pokazać, jaką przeszły metamorfozę od ruin, od II wojny światowej. To będzie opowieść ukazana przez pryzmat ludzi, tych, którzy budowali i odbudowywali tę naszą wspaniałą Warszawę - powiedziała Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydent Warszawy.

Powstałe w 1945 roku Biuro Odbudowy Stolicy w bardzo krótkim czasie przystąpiło do konkretnych prac. Na samym początku to było kilkadziesiąt osób. Natomiast w ciągu roku liczba pracowników BOSu doszła do półtora tysiąca. A więc mówiliśmy o gigantycznej armii architektów, konserwatorów, rzemieślników, artystów, którzy byli zaangażowani w proces odbudowy. Także planistów - powiedział Michał Krasucki Stołeczny Konserwator Zabytków

Sprawdź także:

80. rocznica odbudowy stolicy - plan obchodów

Tematem przewodnim tegorocznych pokazów w Multimedialnym Parku Fontann będzie właśnie odbudowa stolicy. Z kolei w połowie września w Operze Narodowej premierę będzie mieć - przygotowana specjalnie na zamówienie miasta - opera "Najlepsze Miasto Świata".

- Historia opowiadana jest przez dwie bohaterki główne - architektkę, która rozpoczyna dzieło przed wojną. Mówił o tym, że to miasto potrzebuje wielkiego zburzenia, że nie da się w nim żyć, że trzeba je zrobić na nowo. Drugą bohaterką jest dziennikarka, Amerykanka zafascynowana komunizmem, przyjeżdżająca do Warszawy. Pisze reportaż i chce na własne oczy zobaczyć swoje wyobrażenie o komunizmie - powiedziała reżyserka Barbara Wiśniewska.

Muzeum Warszawy udostępni swoje zasoby online. Wśród nich będzie kilka tysięcy fotografii z okresu odbudowy stolicy. Instytucja planuje też działania artystyczne i edukacyjne. Większość odbędzie się pod koniec lipca, przy okazji obchodów Urodzin Starówki. Na koncercie inauguracyjnym wystąpi Jakub Józef Orliński.Decyzją 

Warto przypomnieć, że w tym roku mija też 45 lat od wpisania historycznego Centrum Warszawy na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

***

IAR/zch

Czytaj także

71. urodziny Starego Miasta w Warszawie. "To najbardziej kulturalna dzielnica Warszawy"

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2024 12:33
Choć Stare Miasto w Warszawie liczy kilkaset lat, to jego obecny stan zawdzięczamy odbudowie po prawie całkowitym zrównaniu z ziemią podczas II wojny światowej. Dlatego też w tym roku świętujemy 71. urodziny warszawskiej Starówki. Z tej okazji przygotowano wiele atrakcji i imprez kulturalnych. Ze szczegółami historycznymi i tym wydarzeniem zapoznała nas Karolina Ziębińska - dyrektor Muzeum Warszawy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historia Warszawy. Pomnik Adama Mickiewicza, który powstał przy "pomocy" Hermanna Göringa

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2024 21:16
- Ktoś tak mały i niepotrzebny światu jak Göring, zrobił raz w życiu coś dobrego. Przysłużył się temu, że pan Adam znowu stoi, i możemy mu się przyglądać - mówił Paweł Sołtys, autor książki "Sierpień". Gość Dwójki zebrał w niej swoje obserwacje ze spacerów po Warszawie i poznawania jej historii. Efektem tej podróży są różne ciekawostki, jak choćby "udział" Hermanna Göringa w odbudowie pomnika Adama Mickiewicza.
rozwiń zwiń