"Culture sparks unity" - takim hasłem opatrzony został zagraniczny program kulturalny polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, realizowany przez Instytut Adama Mickiewicza. Rozmaite wydarzenia artystyczne, w tym koncerty, odbywają się zarówno w krajach UE, jak i państwach kandydujących, podkreślając idee solidarności i międzynarodowej współpracy.
Najbliższy z nich odbędzie się 26 maja w ramach cyklu Letnich Koncertów, organizowanego przez Instytut Polski w Brukseli we współpracy z Parlamentem Europejskim. W Ogrodzie Obywatelskim PE w Brukseli wystąpi Adam Suska - urodzony w Gdańsku skrzypek, artysta rezydent w prestiżowej Queen Elisabeth Music Chapel pod dyrekcją Augustina Dumaya.
Skandynawski kunszt połączy się z polskim dziedzictwem jazzowym
Następnie przyjdzie kolej na jazz. Najpierw, 18 czerwca, w Studio 4 w Flagey w Brukseli wystąpi Tomasz Stańko Experience – Scandinavian Art Ensemble. Grupa utalentowanych muzyków z Polski, Danii, Norwegii, Finlandii i Islandii pod przewodnictwem Tomasza Dąbrowskiego wykona autorskie kompozycje, a także utwory legendarnego Tomasza Stańki, świętując jego głęboki wpływ na współczesny jazz. Partnerem Instytutu Adama Mickiewicza w organizacji tego wydarzenie będą Flagey i Jazz Danmark.
Czytaj także:
W dniach 23-24 czerwca w Brnie odbędzie się z kolei Central European Jazz Showcase: Święto czesko-polskiej współpracy jazzowej. W pokazie wezmą udział cztery czeskie i cztery polskie zespoły wybrane przez międzynarodowe jury. Zespoły te będą miały szansę wystąpić przed publicznością, która będzie obejmować zarówno szeroką publiczność, jak i zaproszonych europejskich delegatów z głównych festiwali jazzowych, agencji, klubów i mediów. Delegaci wybiorą jednego zwycięzcę z każdego kraju.
Celem wystawy jest promocja eksportu jazzu, zachęcanie do przyszłej współpracy artystycznej i wzmacnianie więzi między czeskimi i polskimi społecznościami jazzowymi. Stanowi ona platformę dla młodych muzyków, aby zyskać międzynarodową ekspozycję i odkrywać nowe możliwości twórcze. Termin składania wniosków upływa 4 kwietnia. Ogłoszenie ośmiu wybranych zespołów nastąpi 30 kwietnia.
"Unity" - światowa premiera z udziałem J.J. Orlińskiego
Na koniec ponownie wrócimy do Brukseli. Tego samego dnia, 24 czerwca, zaplanowane są tam dwa wydarzenia. Najpierw, w ramach cyklu Letnich Koncertów, w Ogrodzie Obywatelskim PE wystąpi polskie trio barokowe Régence sonore. Na wielki finał polskiej prezydencji w Radzie UE czeka nas natomiast światowa premiera utworu "Unity", skomponowanego przez Aleksandra Dębicza specjalnie na tę okazję! W Studio 4, Flagey, w Brukseli wystąpi wybitny kontratenor Jakub Józef Orliński wraz z zespołem uznanych polskich instrumentalistów. Obok samego A. Dębicza, który zagra na fortepianie, będą to: Marcin Zdunik (wiolonczela), Michał Żak (flet), Łukasz Kuropaczewski (gitara), Konrad Gołda (waltornia), Maxima Sitarz (skrzypce), Małgorzata Wygoda (fagot), Marcin Ułanowski (perkusja), Wojciech Gumiński (gitara basowa).
***
Instytut Adama Mickiewicza/pg