Pamięć o ofiarach obozu. Ewa Teleżyńska-Sawicka i Paweł Sawicki z nagrodą POLIN 2024

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2024 12:38
- Treblinka to był obóz śmierci. Tam w zasadzie nie było więźniów, tam ludzie przyjechali tylko po to, żeby zostać zabitymi - wyjaśniają państwo Sawiccy. Założyciele fundacji "Pamięć Treblinki" zostali wyróżnienie nagrodą POLIN 2024. 
Ewa Teleżyńska-Sawicka i Paweł Sawicki z fundacji Pamięć Treblinki odbierają Nagrodę Główną podczas gali finałowej Nagrody POLIN 2024 w siedzibie Muzeum POLIN w Warszawie.
Ewa Teleżyńska-Sawicka i Paweł Sawicki z fundacji Pamięć Treblinki odbierają Nagrodę Główną podczas gali finałowej Nagrody POLIN 2024 w siedzibie Muzeum POLIN w Warszawie.Foto: Radek Pietruszka/PAP

Ewa Teleżyńska-Sawicka i Paweł Sawicki w swojej działalności przywracają pamięć o ofiarach obozu, w którym zamordowano 900 tysięcy Żydów.


"Ludzie przyjechali tam tylko po to, żeby zostać zabitymi"

- W Treblince zginęło 300 tysięcy warszawiaków. To również jest cmentarz wojenny Warszawy, największy. Wszyscy oni byli obywatelami polskimi - wyjaśniają Ewa Teleżyńska-Sawicka i Paweł Sawicki. - Jest taka przypowieść żydowska, że człowiek umiera trzy razy: pierwszy raz, kiedy zamyka oczy, drugi raz, kiedy jego ciało chowane jest w grobie, a trzeci raz wtedy, kiedy po raz ostatni wymawiane jest jego imię na ziemi - przytoczyli. 

Posłuchaj
00:25 pamięć treblinki POLIN.mp3 Założyciele fundacji "Pamięć Treblinki" przywracają pamięć o ofiarach obozu, w którym zamordowano 900 tysięcy Żydów (IAR)

Fundacja "Pamięć Treblinki"

Kultywując pamięć o ofiarach, laureaci nagrody POLIN 2024 chronią ofiary przed tą trzecią, ostatnią śmiercią - zapomnieniem. Z tego powodu tworzą Księgę Imion - internetową bazę ofiar. Jest w niej już prawie 109 tysięcy osób, a na opracowanie czeka kolejnych 20 tysięcy.

W każdą ostatnią sobotę miesiąca na terenie dawnego obozu państwo Sawiccy czytają imiona Żydów wraz z ich historiami. Wspominają życie tych, których udało im się odnaleźć. Tworzą także bazę uciekinierów, bazę transportów czy wielojęzyczną ścieżkę edukacyjną z uwzględnieniem nowych technologii.


Czytaj także:


Nagroda POLIN 2024

Za swoją działalność Ewa Teleżyńska-Sawicka i Paweł Sawicki zostali wyróżnieni główną nagrodą POLIN 2024. Po raz pierwszy przyznano też nagrodę specjalną w kategorii "Kultura i media" - otrzymał ją ksiądz Adam Boniecki. Specjalną nagrodę POLIN otrzymała fundacja Borussia z Olsztyna, która przywraca pamięć o wielokulturowej historii Warmii i Mazur. Wyróżnieniami odznaczono Karolinę Panz z Nowego Targu i Dariusza Sobczyka z Opatowa.

*** 

IAR/zch/wmkor/pg

Czytaj także

Opatów oczami Majera Kirszenblata

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2024 12:33
W Muzeum POLIN otwarto wystawę "(po)ŻYDOWSKIE… Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata".  Zapraszamy do wysłuchania audycji "Rozmowy po zmroku", która nawiązuje do ekspozycji i stanowić dźwiękowy spacer uliczkami współczesnego Opatowa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

10 lat Muzeum POLIN - "Jesteśmy tu. Mir zenen do"

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2024 20:16
Koncerty, autorskie oprowadzania, noc filmowa, debata i warsztaty. - Tak swoje dziesięciolecie świętować będzie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. O tym co przygotowano opowiedziały w Dwójce Marta Dziewulska, rzeczniczka muzeum POLIN oraz Zofia Bojańczyk, koordynatorka programu urodzin.
rozwiń zwiń