Raj czy piekło? Polscy kolonizatorzy w Amazonii

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2015 16:15
Bohaterką "Atlasu polskich podróżników" będzie Maria Bochdan-Niedenthal, autorka międzywojennych relacji z Peru i Brazylii.
Maria Bochdan-Niedenthal jest autorką książki Ucayali. Raj czy piekło nad Amazonką  wydanej w 1935 roku. Na zdj. zachód słońca nad Amazonką
Maria Bochdan-Niedenthal jest autorką książki "Ucayali. Raj czy piekło nad Amazonką" wydanej w 1935 roku. Na zdj. zachód słońca nad AmazonkąFoto: Pedro Szekely/lic.CC BY-SA 2.0/Wikimedia commons

"Polaków, którzy przybyli do Peru na tereny Kolonii Polskiej w latach 1930-1931, podzielić możemy na trzy grupy. Jedni to element miejski, przeważnie inteligenci szukający przygód, marzący o szybkim wzbogaceniu się, o złocie, które niegdyś płynęło strugami z tego legendarnego kraju. Niestety! (…) zawód, jaki ich spotkał w zetknięciu się z rzeczywistością, zawsze mniej barwną od legendy, zrobił z nich nieużytków, którzy prędko stali się ciężarem dla kolonii. Drudzy to wszelkiego rodzaju wykolejeńcy życiowi, ludzie, którym z różnych powodów wygodniej było opuścić Polskę, w przewidywaniu, że zdołają zabezpieczyć sobie przyszłość w chaosie nowopowstającej kolonii (…). Grupa trzecia to prawdziwi osadnicy, pionierzy” - pisała Maria Bochdan-Niedenthal w książce "Ucayali. Raj czy piekło nad Amazonką".

O podróży po Peru i Brazylii i życiu polskich kolonizatorów porozmawiamy w kolejnym z córką naszej bohaterki Cecylią Niedenthal oraz Kaliną Sobierajską, doktorantką Uniwersytetu Wrocławskiego.

***

Na "Atlas polskich podróżników" w niedzielę (23.08) w godz. 12.00-13.00 zaprasza Bartosz Panek.

jp

Zobacz więcej na temat: Brazylia Peru podróże
Czytaj także

Jerzego Lotha pionierska podróż po Afryce

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2017 15:31
- Ten polski geograf w 1929 roku przemierzył 31 760 km, z czego na ląd przypadało prawie 16 tysięcy kilometrów - mówił w audycji "Atlas polskich podróżników" afrykanista prof. Jan Milewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ewa Dzieduszycka. Polska hrabina w obronie indyjskich kobiet

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2015 17:00
- Była fantastyczną feministką. Wszędzie, gdzie była, zwracała uwagę na sytuację kobiet - podkreśliła wnuczka podróżniczki Ewy Dzieduszyckiej, która w 1911 roku wyruszyła do Indii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czesław Mystkowski - zapomniany polski Gauguin

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2015 14:00
- W latach 30. XX wieku Mystkowski był wymieniany w czołówce artystów tworzących w Indiach Holenderskich. On wówczas nie był anonimowy - mówiła o polskim malarzu Joanna Wacławek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak Muratowicz polskiego króla u szacha Persji bronił

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2015 13:29
- Sefer Muratowicz musiał zwalczać czarny pijar moskiewski, że król Polski nic nie znaczy i jest nawet wasalem carów - opowiadali goście "Atlasu polskich podróżników".
rozwiń zwiń