Koreańczycy Seul nazywają piekłem

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2015 12:00
- To cudowne miasto do zwiedzania, znakomicie skomunikowane i bezpieczne, ale życie tam jest bardzo męczące - mówiła w Dwójce znawczyni Korei dr Ewa Rynarzewska.
Audio
  • Ewa Rynarzewska, Anna Diniejko oraz Paulina Wilk o życiu w Seulu. Rozmawiają Bartosz Panek i Kuba Borysiak (Słuchaj świata/Dwójka)
Co weekend tysiące Koreańczyków decydują się stać w wielogodzinnych korkach po to, by parę godzin wypocząć w górach - opowiadała w Dwójce Ewa Rynarzewska (na zdjęciu smog w Seulu)
"Co weekend tysiące Koreańczyków decydują się stać w wielogodzinnych korkach po to, by parę godzin wypocząć w górach" - opowiadała w Dwójce Ewa Rynarzewska (na zdjęciu smog w Seulu)Foto: Wikipedia/Jimmy McIntyre/http://strange-lands.com

- Koreańczycy, którzy przyjeżdżają do Warszawy, są nią zachwyceni - opowiadała Ewa Rynarzewska w audycji "Słuchaj świata". - Podobają im się zwłaszcza drzewa i parki, w Seulu wstęp do tych ostatnich jest płatny.

Licząca ponad 10 milionów mieszkańców stolica Korei jest jednym z najgęściej zaludnionych miejsc na świecie. Z jednej strony fascynuje stopniem zorganizowania i nowoczesnością, z drugiej przytłacza nadmiarem ludzi i wszechobecnym betonem. Podróżniczka i dziennikarka Paulina Wilk opowiadała, że była zszokowana brakiem natury w Seulu. - Przez kilka tygodni widziałam tam jednego kota i kilka gołębi. Patrząc na to miasto, myślałam, że to jest nieunikniona przyszłość ludzkości.

Z opinią tą nie zgodziła się Ewa Rynarzewska, która zwracała uwagę, że Koreańczycy szukają kontaktu z przyrodą, czego symbolem mogą być nowo powstające osiedla.

***

Tytuł audycji: Słuchaj świata

Autorzy: Kuba Borysiak i Bartosz Panek

Goście: Ewa Rynarzewska, Anna Diniejko (znawczynie Korei) oraz Paulina Wilk (podróżniczka, dziennikarka)
Data emisji: 11.01.2015
Godzina emisji:
16.00
bch/jp

Czytaj także

Duńczycy szokowali polskich chłopów

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2014 15:00
Na przełomie XIX i XX wieku około 20 tysięcy Polaków wyjechało do Danii w ramach tzw. "emigracji buraczanej". Byli zaskoczeni poziomem życia Duńczyków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słowacja odwraca się od intelektualistów

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2014 18:00
– W Słowacji ich refleksja jest głosem wołającego na pustyni – mówił Rudolf Chmel, autor książki "Kompleks słowacki", diagnozującej stan słowackiej kultury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Święta sauna w kraju świętego Mikołaja

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2014 19:00
- Surowy klimat sprawia, że szukamy ciepłego miejsca, w którym możemy obcować z naturą i medytować - mówili o wigilijnej saunie fińscy muzycy folkowi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Masakra w Carandiru. Jak demokracja zaszkodziła Brazylii

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2015 21:00
– Nawet w czasach dyktatury wojskowej nie dochodziło do takich masakr w więzieniach, jak ta z 1992 r. – mówił Lech Miodek, znawca krajów latynoamerykańskich.
rozwiń zwiń