Holandia – kraj, który wciąż się powiększa

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2015 20:00
– To jedyny kraj na świecie, któremu przybywa terytorium, ale nie w drodze agresji czy aneksji – mówił Marek Orzechowski, autor książki "Holandia. Presja depresji".
Audio
  • Marek Orzechowski opowiada o historii i teraźniejszości Holandii (Słuchaj świata/Dwójka)
Zabudowa położonego w północnej części Holandii miasta Edam, znanego z produkcji sera o tej samej nazwie
Zabudowa położonego w północnej części Holandii miasta Edam, znanego z produkcji sera o tej samej nazwieFoto: Moyan Brenn/flickr/cc

Holendrzy sukcesywnie - już od XII w. - wydzierają ląd morzu. Ich kraj wciąż zwiększa się dzięki polderom, czyli obszarom depresyjnym zabezpieczonym przed zalaniem i stale osuszanym. Tworząc nowe obszary lądu, Holandia musiała stawić czoła nie tylko naturze, lecz także... ludzkiej psychologii.

W przeszłości Holendrzy zyskiwali jednak ziemię również w mniej pokojowy sposób. Przez kilka wieków budowali imperium kolonialne. – W przeciwieństwie do Brytyjczyków czy Portugalczyków, uprawiali kolonializm w wersji "light". Częściej wyjmowali sakiewkę, a rzadziej miecz – zapewniał Marek Orzechowski.

Wspomniał zarazem o niechlubnych wyjątkach tamtej epoki, ale zaznaczył, że dawne zbrodnie tak dalece odbiegają od charakteru Holendrów, że gdy niedawno sami zainteresowani dowiedzieli się o jednej z nich - było to dla nich wielkie zaskoczenie.

***

Tytuł audycji: Słuchaj świata

Prowadzący: Bartosz Panek i Kuba Borysiak

Gość: Marek Orzechowski (dziennikarz, publicysta, korespondent polskich mediów)

Data emisji: 12.04.2015

Godzina emisji: 16.00

mc/jp

Czytaj także

Być jak jesiotr. Zrozumieć magię Dunaju

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2015 07:08
Największa europejska rzeka Dunaj przecina w poprzek środkową Europę i płynie przez 10 krajów. Co łączy ze sobą te różnorodne państwa? O tym w audycji "Słuchaj świata” mówił autor książki "Dunaj. Opowieści o ludziach znad wielkiej rzeki” brytyjski korespondent na Węgrzech Nick Thorpe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co zostało z Hiszpanii sprzed najazdu turystów

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2015 18:00
Norman Lewis, autor "Głosów starego morza. W poszukiwaniu utraconej Hiszpanii", opisał ten kraj jeszcze przed erą betonowych hoteli. Czy dziś można znaleźć w Hiszpanii jej pierwotną twarz?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy ośmiornica pożera Meksyk?

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2015 19:00
- Ogromny wzrost gospodarczy Meksyku w ostatnich 20 latach tylko wzmocnił kartele. W wojnach narkotykowych giną co miesiąc nawet trzy tysiące ludzi - mówiła prof. Mirosława Czerny z UW.
rozwiń zwiń