- Muzyczną atrakcją Wysp Zielonego Przylądka są niezwykłe zespoły grające na grzebieniach, muszlach, metalowych przedmiotach... na wszystkim, co wyrzuci morze i co brzmi dobrze. Tam po prostu nie ma lokalnej produkcji instrumentów - opowiadała w Dwójce Marta Dobosz, członkini rady programowej Festiwalu Skrzyżowane Kultur oraz podróżniczka, która w szczególności upodobała sobie wyspy.
Do Cabo Verde trafiła przed ponad dekadą w zasadzie przez przypadek. Po prostu dostała ofertę pracy w turystyce. - To bardzo mały, zamknięty świat. I przez to fascynujący. Gdy byłam tam przed 10 laty, większość jego mieszkańców jeszcze nigdy nie opuściła nie tylko kraju, lecz także własnej wyspy - wspomina. - Co istotne, nie odczuwali z tego powodu żadnego dyskomfortu. Po prostu wyspa określała ich horyzont poznawczy...
Rozbudzona w Cabo Verde miłość do wysp zawiodła potem Martę Dobosz między innymi na Tobago, gdzie podziwiała karnawałowe parady orkiestr złożonych wyłącznie z metalowych bębnów. - W czasach kolonialnych na wyspę trafiało mnóstwo beczek z ropą. Mieszkańcy zaczęli je wykorzystywać jako instrumenty - opowiadał gość audycji "Słuchaj świata". - Dziś działają tam wyspecjalizowani kompozytorzy, którzy przygotowują nowe utwory na każdy karnawał - dodaje.
Marta Dobosz opowiadała też o swoich wyprawach na synkretyczny kulturowo Zanzibar, a prowadzący "Słuchaj świata" Bartosz Panek i Kuba Borysiak przypomnieli archiwalne nagrania dotyczące m.in. Sokotry oraz Islandii.
Zachęcamy do wysłuchania audycji oraz śledzenia transmisji z tegorocznej, "wyspiarskiej" edycji Festiwalu Skrzyżowanie Kultur na antenie Dwójki.